Najnowsze

Pięć cyklonów w natarciu. Hawaje, Japonia i Karaiby zagrożone, Filipiny liczą straty

Najnowsze

NASAHuragan Danny widziany z ISS

Sezon huraganowy na północnej półkuli rozpoczął się tak jak wiele poprzednich - powoli. W czerwcu i lipcu pogoda była dość łagodna, za to w sierpniu intensywność huraganowa gwałtownie wzrosła.

Tajfun Goni, który zdewastował Filipiny, teraz sieje zniszczenie w Japonii. Poza nim na Pacyfiku obecne są dwie burze tropikalne - Atsani i Loke oraz depresja tropikalna Kilo. Na Atlantyku huragan Danny przekształcił się w depresję tropikalną, a obok powstała burza tropikalna Erika.

Goni

W piątek, kiedy huragan Goni uderzył w Filipiny, miał jeszcze trzecią (w pięciostopniowej skali) kategorię Saffira-Simpsona. Po przejściu przez północne terytorium kraju osłabł do drugiej. Spowodował śmierć czterech osób, a kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową.

Dotarł już do Japonii. W niedzielę, kiedy znajdował się nad wyspami Riuku jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s.

Obraz satelitarny PacyfikuNOAA

Atsani

To kolejny huragan w rejonie zachodniego Pacyfiku. Jeszcze kilka dni temu osiągnął najwyższą piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona i zmierzał w kierunku Japonii. W czwartek osłabł, a aktualnie jest żywiołem pierwszej kategorii i zmienił kurs. Podąża w kierunku północno-wschodnim, a w połowie najbliższego tygodnia skończy swój żywot jako sztorm.

Loke

Znajdujący się także na Pacyfiku huragan Loke w poniedziałek znajdował się na południowym wschodzie wyspy Midway na Pacyfiku i do wieczora przybrał na sile. Przemieszcza się na północ nad otwartymi wodami.

Kilo

Huragan Kilo w piątek osłabł do poziomu depresji tropikalnej, czyli cyklonu tropikalnego o prędkości wiatru nie przekraczającej 17 m/s, jednak wciąż istnieje możliwość, że urośnie do rozmiarów burzy tropikalnej. Zgodnie z prognozami Kilo pozostanie w znacznej odległości na zachód od Hawajów. Duża cyrkulacja zwiększyła wilgotność sprowadzając silne opady deszczu na hawajskie wyspy, gdzie pojawiło się nawet ryzyko powodzi.

Obraz satelitarny PacyfikuNOAA

Danny

Jeszcze w piątek huragan osiągnął kategorię 3 w piątek po południu, stając się pierwszym wielkim huraganem w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2015 roku. Jednak według Narodowego Centrum Huraganowego Danny przestał już klasyfikować się jako cyklon tropikalny. Osłabł z powodu ściany uskoków wiatru w pobliżu Karaibów. Porywiste wiatry i deszcz, będące pozostałościami Danny'ego, pozostaną w okolicy.

Danny przesuwa się na zachód z prędkością 15 km/h. Znajduje się nad karaibskimi Wyspami Nawietrznymi, a następnie przejdzie we wtorek nad południowym Portoryko i Wyspami Dziewiczymi.

Huragan niesie długo wyczekiwane opady w dotkniętych ekstremalną suszą regionach.

Obraz satelitarny AtlantykuNOAA

Erika

Burza tropikalna Erika utworzyła się nad centralnym Atlantykiem na wschód od karaibskich Wysp Nawietrznych. Według prognoz pozostanie burzą tropikalną, a w miarę przesuwania na zachód może przybrać na sile i zagrozić archipelagowi w połowie tygodnia.

Poniższe zdjęcie przestawia aktualną sytuację oraz prognozy dotyczące groźnych zjawisk atmosferycznych a rejonach tropikalnych:

Prognozy dot. huraganów (NOAA)NOAA

Interaktywna mapa przedstawia rozkład i prędkość wiatrów:

Autor: ab/rp / Źródło: weather.com, stripes.com

Źródło zdjęcia głównego: NOAA