Najnowsze

Pięć błędów najczęściej popełnianych przez kierowców zimą

Najnowsze


Nadchodzi zima, a co za tym idzie na drogach coraz częściej będzie niebezpiecznie. Wypadki i kolizje o tej porze roku spowodowane są nie tylko przez warunki pogodowe, lecz także przez nieuwagę kierowców. Sprawdź, co najczęściej jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Kierowcy popełniają wiele błędów. Poniżej lista tych, które najczęściej popełniane są przez nieuważne osoby.

1. Zbyt szybka jazda

Jest to poważny błąd, który wynika zazwyczaj ze zbyt dużej wiary w swoje zdolności. Mimo, że masz ABS i ESP, nie oznacza to, że możesz nie zachowywać ostrożności. Trzeba dostosować się do warunków pogodowych panujących wokół.

2. Nietrzymanie odpowiednich odstępów

Innym błędem popełnianym przez kierowców jest trzymanie nieodpowiedniego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Eksperci wyjaśniają, że na co dzień powinno się zostawić odstęp wielkości jednej długości samochodu. Przy zimowych warunkach najlepiej odległość tę dodatkowo zwiększyć.

Sprawdzaj codziennie prognozę pogody TVN Meteo dla kierowców

3. Hamowanie podczas poślizgu

Wiele osób, gdy wpada w poślizg i traci kontrolę nad autem, naciska na pedał hamulca. Okazuje się jednak, że jest to największy błąd jaki można popełnić. Jeśli już zdarzy się, że stracimy kontrolę, popuśćmy gaz, a koła skręćmy w przeciwnym kierunku - jeśli samochód zarzuca na prawo, to kierownicę przekręćmy w lewo.

4. Podróż nie do końca odśnieżonym autem

Ogromnym zagrożeniem dla innych kierowców możemy się stać przez nasze lenistwo. Wielu kierowcom zdarza się niedokładnie odśnieżyć samochód. Wtedy zalegający na dachu śnieg jest niebezpieczny dla kierowców jadących za nami. W pewnym momencie czapa śniegu może się oderwać i uderzyć w samochód za nami.

5. Pilnuj świateł

Podczas opadów śniegu widzialność jest mocno ograniczona. Zwiększ bezpieczeństwo na drodze i zadbaj, aby światła mijania były zawsze włączone.

Samochód dostosujmy również do pory roku - wymieńmy opony, płyn do spryskiwaczy i wycieraczki. Na poniższym wideo podpowiadamy, jak dbać o auto zimą (meteo news - wideo archiwalne).

Jak zadbać o samochód podczas zimy
Jak zadbać o samochód podczas zimyTVN Meteo

Autor: mab/map / Źródło: weather.com

Pozostałe wiadomości