Najnowsze

Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Podobieństwa i różnice ich potencjalnych szczepionek

Najnowsze

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem
Nowe przypadki zakażenia koronawirusemtvn24
wideo 2/21

Już trzy firmy podzieliły się wynikami trzeciej fazy badań klinicznych swoich potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19. To oznacza, że niebawem do walki z koronawirusem dostępne mogą być trzy różne specyfiki. Porównaliśmy sposoby, w jaki zostały opracowane, dawkowanie, a także sposób ich przechowywania.

W ubiegłym tygodniu koncerny Moderna i Pfizer poinformowały, że potencjalne szczepionki przeciwko COVID-19 ich produkcji wykazują bardzo wysoką i obiecującą skuteczność. Wstępne wyniki badań klinicznych trzeciej, ostatniej fazy miały potwierdzić, że w przypadku Moderny skuteczność wynosi 94,5 procent, zaś w przypadku Pfizera 95 procent.

W poniedziałek 23 listopada firma AstraZeneca wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim podały, że ich specyfik wykazuje skuteczność od 62 do 90 procent. To trzeci produkt na świecie, co do którego ogłoszono wstępne wyniki badań.

Sposób opracowania

Produkty Pfizera i Moderny zostały opracowane przy użyciu nowej technologii z wykorzystaniem matrycowego RNA (mRNA - rodzaj kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej).

Wyjątkiem jest szczepionka firmy AstraZeneca, zwana także "szczepionką oksfordzką". Jest to szczepionka wektorowa, używająca martwych komórek niegroźnego dla ludzi adenowirusa pochodzącego od szympansów. Szczepionka zawiera sekwencje genetyczne kodujące syntezę białka powierzchniowego S ("kolców") koronawirusa SARS-CoV-2. Podobne podejście stosowano już przy innych szczepionkach, w tym przeciwko wirusowi ebola.

Dawkowanie

Wszystkie trzy szczepionki mają być podawane w dwóch dawkach.

W przypadku "szczepionki oksfordzkiej" naukowcy wciąż debatują nad wielkością dawek. W badaniach, których wyniki opublikowano w poniedziałek, podano, że wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. Pierwsza grupa badanych (ponad 2,7 tysiąca osób) otrzymała najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę. Przy takim kalendarzu szczepienia skuteczność sięgnęła 90 procent. W drugim przypadku ochotnikom (ponad 8,8 tys.) podano dwie pełne dawki w odstępie miesiąca i tutaj skuteczność oszacowano no 62 procent.

Szczepionka firmy Pfizer podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, a więc po tygodniu od podania drugiej. Koncern ocenia skuteczność swojej szczepionki na ponad 90 procent. W komunikacie wydanym przez firmę podano, że w badaniach uczestniczyło ponad 43 tys. ochotników. Na COVID-19 zachorowało 8 osób z grupy, której podano testowany preparat i 162 spośród tych, które otrzymały placebo.

Moderna prowadziła badania z udziałem 30 tysięcy ochotników. Połowa otrzymała dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni. Reszta badanych dostała placebo. Szczepionka firmy Moderna była skuteczna w 94,5 proc. Według przekazanych przez firmę informacji, okazała się nie tylko skuteczna w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, ale dodatkowo, gdy dochodziło do infekcji, przeciwdziałała ciężkiemu przebiegowi choroby. Spośród 95 przypadków zakażeń odnotowanych wśród uczestników testów, 11 było ciężkich - wszystkie one wystąpiły u osób z grupy kontrolnej, którym podano placebo. 15 osób spośród zainfekowanych ukończyło 65. rok życia.

Przechowywanie

Zaletą szczepionki Moderny, ułatwiającą jej dystrybucję, ma być to, że preparat ma być stabilny w normalnej temperaturze lodówki, od 2 do 8 stopni Celsjusza, przez 30 dni i może być przechowywany do sześciu miesięcy w temperaturze -20 stopni Celsjusza, czyli zbliżonej do występującej w domowych zamrażarkach.

Podobnie w przypadku "szczepionki oksfordzkiej", która także nie wymaga bardzo niskich temperatur. Preparat może być przechowywany w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy.

Produkt opracowany wspólnie przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką BioNTech wymaga transportu i przechowywania w temperaturze -70 st. C, typowej dla zim na Antarktydzie.

Czemu czas i temperatura przechowywania szczepionki są takie ważne? Wiąże się to z jej dystrybucją i szybkością szczepienia ludzi. W przypadku Pfizera trudniej będzie zachować odpowiednie warunki podczas dostarczania szczepionki do różnych zakątków świata.

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)Newsquawk/TVN24

Autor: kw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Vesna_Pixi/Pixabay.com

Pozostałe wiadomości