Najnowsze

Pełnia żniwiarzy na Waszych zdjęciach. To "ostatnia pełnia tego lata"

Najnowsze

Pełnia żniwiarzy w obiektywach Reporterów 24
Pełnia żniwiarzy w obiektywach Reporterów 24

Tej nocy mogliśmy podziwiać wrześniową pełnię. Na Kontakt 24 dostaliśmy od Was wiele zdjęć. Zobacz, jak prezentowała się w tym roku pełnia żniwiarzy.

Pełnia żniwiarzy już za nami. Pojawiła się na niebie dokładnie o godz. 18.55. Reporterzy 24 jak zwykle nas nie zawiedli i wysyłali na Kontakt 24 wiele zdjęć jasno świecącego Księżyca.

Wam także udało się sfotografować pełnię? Czekamy na Wasze zdjęcia! Wysyłajcie je na Kontakt 24.

Czas zbiorów

Wrześniowa pełnia Księżyca nazywana jest pełnią żniwiarzy ze względu na zbiory plonów w tym okresie. Jasno świecący Księżyc pomagał w zbiorach, dostarczając więcej światła. Można było pozostawać na polu do późna. Nazwa została nadana jeszcze przez rdzennych Amerykanów, którzy nie korzystali z kalendarza juliańskiego, czy do dziś przez nas stosowanego - gregoriańskiego. Ludzie obserwowali pory roku i miesiące wyznaczane przez księżyc i jego poszczególne fazy.

Choć najczęściej używa się określenia "pełnia żniwiarzy", istnieją także inne, takie jak: pełnia kukurydzy, czy pełnia jęczmienia. Pełnia żniwiarzy, która pojawia się na niebie blisko równonocy jesiennej, wypada we wrześniu lub w październiku.

Pełnia Żniwiarzy była także jednym z elementów kultury Egipcjan. Wrześniowa pełnia oznaczała zbliżanie się pory deszczowej, która kończyła półroczną porę suszy i pustynnych upałów. Znakiem tego była także gwiazda Syriusz, która świeciła przed świtem wysoko na południowym niebie. Egipcjanie przygotowywali się wtedy do wylewów Nilu, które poprawiały żyzność gleby.

O tej samej porze

Ruch orbitalny Księżyca, w połączeniu z większym ruchem Ziemi wokół Słońca, prowadzi naszego satelitę dalej na wschód, wśród konstelacji zodiaku z nocy na noc. Przy każdym wschodzie Księżyca, zajmuje on konkretne miejsce na sferze niebieskiej. Kiedy Ziemia obraca się w kierunku tego punktu 24 godziny później, okazuje się, że Księżyc przesunął się dalej na wschód, o około 12 stopni. To trwa średnio 50 minut dłużej na Ziemi.

Jednak w okolicy Pełni Żniwiarzy Księżyc wschodzi o tej samej porze. Dlaczego?

Część pasma znaków zodiaku, na którym znajduje się Księżyc u schyłku astronomicznego lata, tworzy bardzo płytki kąt z horyzontem na wschodzie. Ponieważ orbita Księżyca podczas kolejnych nocy jest prawie równoległa do horyzontu w tym czasie, jego stosunek do wschodniego horyzontu nie zmienia się znacząco i Ziemia nie musi obracać się bardzo, by pojawił się Księżyc.

Autor: AP,zupi/jap / Źródło: almanac.com

Pozostałe wiadomości