Najnowsze

Pełnia Księżyca w Boże Narodzenie. Następna dopiero za 19 lat

Najnowsze

NASAWizualizacja faz Księżyca w 2016 roku

W tym roku, wraz z nadejściem świąt, na niebie widoczna będzie pełnia Księżyca. W całej okazałości ukaże się 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia.

Według Freda Espenaka, specjalisty ds. Księżyca i zaćmienia z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA, pełnia nastąpi o godzinie 12.11. Jak podaje portal The Weather Channel, ostatni raz wystąpiła ona w święta w 1977 roku, a następna będzie w 2034 roku, czyli dopiero za 19 lat.

Niestety z racji tego, że pełnia wystąpi u nas w ciągu dnia, Księżyc będzie dobrze widoczny na niebie dopiero w bożonarodzeniowy wieczór. Jednak do nocy zdążymy się nim nacieszyć.

W tym roku Księżyc będziemy mogli obserwować trzy dni po przesileniu zimowym, które miało miejsce 22 grudnia o godz. 5.48. Wtedy też rozpoczęła się zima astronomiczna.

Pełnia Księżyca Długich Nocy

Każdego roku grudniowa pełnia, będąca ostatnią w roku, nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca lub Pełnią Księżyca Długich Nocy. Jest to spowodowane zapadającym szybko zmrokiem i zimnem, wiążącym się zazwyczaj z tym miesiącem. Każdy Księżyc w pełni w ciągu roku ma swój pseudonim, a tradycja ta zazwyczaj sięga jeszcze czasów indiańskich plemion.

Nazwa "Długa Noc" jest szczególnie adekwatna z powodu położenia Księżyca względem Ziemi i Słońca. Na północnej półkuli Ziemi przesilenie zimowe wyznacza moment, kiedy położenie Słońca na niebie jest najniższe. Księżyc o tej porze roku jest dokładnie naprzeciwko Słońca, dlatego porusza się po długim łuku i ma wysoką trajektorię lotu po niebie.

Księżyc w pełni i mądrości ludowe często idą w parze. A to, czy tegoroczny kalendarz księżycowy wróży Świętemu Mikołajowi i jego reniferom dobrze czy źle, dopiero się okaże.

Autor: zupi/jap / Źródło: weather.com, space.com, TVN Meteo