Najnowsze

Pełne koło tęczy. Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycone na filmie

Najnowsze

Okrągła tęcza nad wodospadem Niagara
youtube.com/southlakemotorsOkrągła tęcza nad wodospadem Niagara

Czy kiedykolwiek udało ci się zobaczyć całą tęczę? Z powierzchni Ziemi widzimy zwykle tylko jej górną część, jednak kiedy przemieścimy się nieco wyżej, mamy szansę zobaczyć pełny okrąg. Ten niezwykły widok nad wodospadem Niagara został uchwycony na filmie.

Dlaczego tak się dzieje?

Środek łuku tęczy znajduje się zawsze w miejscu, gdzie przedłużone promienie słoneczne przechodziłyby przez oczy obserwatora. Kiedy znajdujemy się na powierzchni Ziemi ten punkt znajduje się poniżej horyzontu, a wtedy widziany przez nas łuk stanowi mniej niż pół okręgu.

Fotografowanie tęczy

Zjawisko uchwycone na filmie wywołane zostało przez wewnętrzne odbicie światła w kropelkach wody, unoszących się nad Wodospadem Niagara.

Utrwalenie go w jednym kadrze nie jest proste. Aby objąć cały łuk aparat musiałby posiadać kąt widzenia o wartości co najmniej 84 stopni.

Tęcza nie jest przedmiotem pojawiającym się na niebie, lecz jedynie zjawiskiem optycznym, polegającym na dotarciu rozproszonych promieni słonecznych do naszych oczu. Związane jest to nieodłącznie z położeniem obserwatora i słońca. W zależności od kąta pod jakim dociera do nas promień, widzimy inny kolor.

Świetlisty dysk

Na filmie można zaobserwować także inną charakterystyczną cechę tęczy - różnicę jasności na zewnątrz i we wnętrzu okręgu. Wyjaśnieniem tej zagadki jest kulista natura każdej pojedynczej kropli wody. Z tego powodu światło ulega załamaniu pod różnymi kątami, tworząc kolory, których zmieszanie powoduje powstanie jaśniejszego obszaru.

Można powiedzieć, że widziana przez nas tęcza jest świecącym dyskiem z siedmiobarwną krawędzią.

Autor: ab/mk / Źródło: apod.nasa.gov, atoptics.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/southlakemotors

Pozostałe wiadomości