Najnowsze

Patrzcie w górę w nocy z 21 na 22 października. Pojawi się deszcz Orionidów

Najnowsze

Deszcz Orionidów zaobserwowany w 2011 roku w Houston
youtube.com / MicrocosmologistDeszcz Orionidów zaobserwowany w 2011 roku w Houston

Już tylko kilka dni dzieli nas od deszczu Orionidów. Wszystkie znaki wskazują na to, że niezwykły spektakl nastąpi w nocy 21 lub 22 października.

Istnieje wiele powodów, by w środowy lub czwartkowy wieczór nie iść spać. Oto najważniejsze z nich.

1. Meteory są szczątkami komety Halleya

Kometa Halleya nie odwiedziła nas od 1986 roku, jednak fragmenty słynnej kosmicznej skały wciąż są widoczne każdej jesieni. Co roku w okolicy 20-22 października nasza planeta przecina orbitę komety. Szczątki Halleya rozpadają się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej prawie 100 km nad powierzchnią planety, tworząc przy tym niezwykły widok dla tych, którzy pozostają na dole.

2. 21 czy 22 października?

Eksperci są zgodni, że deszcz meteorów będzie miał miejsce przed świtem 21 lub 22 października, jednak nie można określić dokładnej daty. Obecne prognozy największego natężenia zjawiska wskazują na wczesne godziny ranne 22 października.

3. Może spaść 10-20 meteorów na godzinę

Deszcz Orionidów jest raczej skromny. Oznacza to, że nie będzie widać ciągłego strumienia świecących kamieni gnających w kierunku ziemi. Obserwacja z ciemnych miejsc poza miastem jest gwarancją lepszego widoku.

4. Prędkość lotu meteoru wynosi prawie 66000 m/s

Skały te, wchodząc w atmosferę ziemską, przecinają niebo jak błyskawice. Około połowa z tych nieprawdopodobnie szybkich meteorów zostawia za sobą gazowy ślad widoczny przez kilka sekund po ich rozpadzie.

5. Lecą ze wszystkich stron

Nazwa "Orionidy" pochodzi od konstelacji Oriona, gdzie zaczynają promieniować. Meteory te generalnie nie są widoczne dopóki nie znajdą się przynajmniej 30 stopni od radiantu, czyli niewielkiego obszaru na sferze niebieskiej, w którym biorą swój początek drogi meteorów. To znaczy, że mogą pojawić się w dowolnym punkcie na nocnym niebie.

Autor: ab/rp / Źródło: weather.com

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com / Microcosmologist

Pozostałe wiadomości