Najnowsze

Parlament Europejski chce walczyć z boreliozą. Rośnie liczba zachorowań

Najnowsze

Walka Unii Europejskiej z boreliozątvn24
wideo 2/23

Borelioza to podstępna choroba. Wielu lekarzy często ma problemy z jej wykryciem. Jej skutki mogą na długi czas powodować problemy zdrowotne. Walczyć z tą chorobą chce Parlament Europejski. Materiał programu "Polska i świat".

Parlament Europejski planuje wpisać boreliozę na listę chorób, którą należy śledzić na poziomie unijnym. Zapowiada też kontynuowanie prac nad szczepionką, która zablokowałaby wzrastającą liczbę zachorowań. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjęła Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Podstępna borelioza

- Ta rezolucja zwraca uwagę na wymianę dobrych praktyk między krajami Unii Europejskiej w zakresie zapobiegania i wczesnego diagnozowania boreliozy - powiedziała na antenie TVN24 Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Jak dodaje, powinien być też większy dostęp do informacji na temat tej choroby.

Na boreliozę może chorować nawet milion Europejczyków. Choroba ta staje się coraz bardziej powszechna również w Polsce. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny w 2017 roku w Polsce boreliozę stwierdzono u 21,5 tysiąca pacjentów. Od roku 2004 do 2017 liczba zachorowań wzrosła ponad pięciokrotnie.

Liczba chorych na boreliozę w Polscetvn24

Jak przeciwdziałać boreliozie?

- Wydaje mi się, że ta liczba może być niedoszacowana. W krajach sąsiadujących z Polską, czy w krajach Europy Środkowej, takich jak Austria, ta zapadalność jest dwa, trzy razy większa - powiedział profesor Tomasz Chmielewski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny.

Uwaga na kleszcze (PAP)PAP

Co utrudnia diagnostykę tej choroby? To, że rumień nie zawsze pojawia się na ciele osoby ukąszonej przez kleszcza. Wielu lekarzy pierwszego kontaktu nie jest w stanie szybko jej zdiagnozować. Szybka terapia antybiotykami w większości przypadków kończy problem, ale nieleczona borelioza może pozostawiać w organizmie poważne ślady.

- Występuje tutaj zapalenie ośrodkowego układu nerwowego lub zapalenie układu kostno-stawowego - dodał Chmielewski.

Zdaniem europosłów niedopuszczenie do powstania zaawansowanego stadium boreliozy dałoby oszczędności rzędu 330 milionów euro w ciągu pięciu pierwszych lat.

Unia Europejska chce walczyć z boreliozą - materiał magazynu "Polska i Świat"tvn24

Autor: dd / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN2/Polska i Świat