Parki narodowe staną się osobami (prawnymi)

Białowieski Park Narodowy

Parki narodowe mają stać się państwowymi osobami prawnymi. Ma to im pozwolić na gospodarowanie zarobionymi przez nie pieniędzmi - poinformował na posiedzeniu sejmowych komisji wiceminister środowiska Janusz Zaleski.

Zmiana statusu parków narodowych jest konieczna. Na mocy istniejącej ustawy zlikwidowano tzw. gospodarstwa pomocnicze, które do tej pory były jednym z głównych źródeł zarabiania na utrzymanie parków narodowych.

"Spersonalizowany" park

Resort środowiska uznał, że najlepszą formą dla parków będzie status państwowej osoby prawnej. Dzięki temu zachowają dochody, które same dla siebie wypracują.

- A są one ważnym elementem zasilania parków narodowych, bo mimo konstytucyjnego obowiązku państwo od lat nie łoży na ochronę przyrody tyle, ile łożyć powinno – powiedział Janusz Zalewski, wiceminister środowiska.

Gruntami parków będzie zarządzał minister środowiska, który użyczy je dyrektorom parków. Ewentualne zbywanie nieruchomości parków narodowych będzie obwarowane uzyskaniem zgody ministra środowiska i ministra skarbu.

W Polsce są 23 parki narodowe. Koszt ich funkcjonowania w 2011 r. wyniesie 200 milionów złotych, z czego 137 milionów pochodzi z budżetu państwa.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości