Najnowsze

Pająki, banany i... bolesne erekcje. Prawda czy mit?

Najnowsze

ShutterstockWałęsak brazylijski to jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie

Czy do Polski mógł przyjechać w bananach niebezpieczny, jadowity pająk? Co zrobić, gdy znajdziesz kokon na bananie? Przeczytaj i obejrzyj wypowiedź eksperta.

Czy mieszkaniec Krakowa rzeczywiście znalazł w kupionych w sklepie bananach groźnego, jadowitego pająka, wałęsaka brazylijskiego? Przeczytaj tę historię tutaj. Poniżej znajdziesz wypowiedź eksperta, Jakuba Skowronka.

- Nie dowierzam, że przyjeżdża do Polski w bananach wałęsak brazylijski, jeden z najbardziej jadowitych pająków, dlatego że bardzo wiele pająków jest podobnych do wałęsaka. Są z tej samej rodziny. Mają też duże rozmiary ale są kompletnie niegroźne. Kolejnym powodem są statystyki, które mówią, że od 1988 roku był tylko jeden udokumentowany przypadek przyjazdu wałęsaka i było to przed laty w Hamburgu. Od tamtej pory nikt nie potwierdził, żeby jakikolwiek wałęsak brazylijski był przywieziony w bananach - mówi ekspert. Media mówią, że skutkiem ugryzienia jest długotrwała i bolesna erekcja..... Pisaliśmy o tym tutaj.

Jad pająka

Pająk ten ma złą sławę, gdyż jest jednym z najbardziej jadowitych gatunków pająka na świecie. - Skutkiem ugryzienia może być niedowład mięśni i problemy z oddychaniem. Bardzo rzadko ukąszenie kończy się śmiercią. Od 1922 roku prowadzone są statystyki i na 422 przypadki ugryzienia odnotowano tylko osiem zgonów. I były to zgony albo małych dzieci, albo osób starszych, powyżej 70 roku życia. U osób dorosłych wszystko skończyło się opuchlizną i nawet nie wymagało hospitalizacji - dodaje Skowronek .

Nie panikujmy

Do rodziny wałęsaków należy osiem gatunków, z czego tylko dwa są niebezpieczne. Więc nawet jak przyjedzie wałęsak, wcale nie oznacza to, że jest mocno jadowity. Co zrobić więc, jeśli na bananie znajdziemy kokon? - Jeśli na bananie znajdzie się jakiś kokon, na pewno nie będzie należeć on do wałęsaka brazylijskiego, bo ich kokony są raczej spore i na pewno nie zmieściłyby się na bananie. Gdy jednak na bananie znajdziemy kokon, należy przetrzeć owoc szmatką, wymyć i bez obaw go zjeść. Absolutnie nie powinniśmy panikować, wzywać policji, straży pożarnej, sanepidu, czy ewakuować najbliższej okolicy. Pająki w bananach mogą się zdarzyć, ale nie są dla nas groźne - dodaje Jakub Skowronek.

Autor: jap,AP / Źródło: x-news

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock