Najnowsze

Padł rekord temperatury w Wielkiej Brytanii. W Paryżu 39 stopni

Najnowsze


Lipiec rozpoczął się upalnie niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii padł rekord temperatury. W wielu innych miejscach odnotowano wartości powyżej 30 stopni. Upały dotknęły m.in. Francję, Belgię, Szwajcarię i Niemcy. Mieszkańcy Europy szukają ochłodzenia m.in. w fontannach. Ci ciepłolubni korzystają ze słonecznej aury i opalają się na plażach.

W środę Met Office w Wielkiej Brytanii poinformował, że w Heathrow został pobity rekord z 2006 roku. Termometry na płycie lotniska wskazywały 36,7 st. C. Jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano w lipcu w historii.

W Wielkiej Brytanii wydano alert w związku z upałami, który ma obowiązywać do czwartku 2 lipca.

Brytyjscy meteorolodzy z Met Office ostrzegają przed niebezpiecznym dla zdrowia promieniowaniem słonecznym. Zalecają smarowanie się kremami z filtrem UV.

Brak prądu we Francji

W środę kulminację upałów mieli również mieszkańcy Francji. W Paryżu odnotowano 39 st. C.

We wschodniej Francji upał przyczynił się braku prądu w niektórych regionach. W nocy z wtorku na środę około 830 tys. użytkowników straciło dostęp do energii elektrycznej.

Dzięki błyskawicznej akcji strażaków niemal wszystkie szkody zostały usunięte jeszcze przed wschodem słońca. Brak prądu notowali mieszkańcy takich rejonów jak Wandea, Dolina Loary, część Bretanii i Normandii. Za uszkodzenia obwinia się duże różnice temperatury powietrza między dniem a nocą. Zniszczyły one transformatory i spowodowały przerwy w dostawie prądu.

Upały w innych miejscach

Upały dotknęły również mieszkańców Belgii, Holandii i Szwajcarii. W Brukseli termometry pokazały dzisiaj 35 st. C Podobne wartości odnotowali mieszkańcy Amsterdamu. W Szwajcarii w wielu miejscach termometry pokazywały 30 st. C.

Ochłodzi się

Nasz synoptyk Wojciech Raczyński twierdzi, że od czwartku 2 lipca w Wielkiej Brytanii i Francji temperatura zacznie spadać i w najcieplejszym momencie dnia mieszkańcy odnotują 30 st. C.

Skwar zawędruje w nadchodzących dniach do Polski. Synoptycy zapowiadają, że w niedzielę odnotujemy na południowym zachodzie kraju 35 st. C.

Autor: AD,mab/mk,map / Źródło: TVN Meteo, ENEX, economictimes.indiatimes.com, mirror.co.uk

Pozostałe wiadomości