Najnowsze

Padł rekord tegorocznej temperatury. W Słubicach odnotowano 35 stopni Celsjusza

Najnowsze

Pogoda na sobotę 08.08
Pogoda na sobotę 08.08tvnmeteo.pl
wideo 2/13

Aż 35 stopni Celsjusza - tyle w sobotę na termometrach zobaczyli mieszkańcy Słubic w województwie lubuskim. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to najwyższa odnotowana w tym roku temperatura w naszym kraju.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że w sobotę w Słubicach w województwie lubuskim został pobity rekord temperatury tego lata.

- O godzinie 16 temperatura wyniosła równe 35 stopni powyżej zera. Została tym samym zanotowana najwyższa temperatura w tym roku w Polsce do 8 sierpnia 2020 roku - przekazał Instytut.

Ostrzeżenia IMGW

W sobotę w niemal całym kraju obowiązywały ostrzeżenia przed upałami. W większości Polski pojawiły się ostrzeżenia drugiego stopnia, niższy stopień ostrzeżeń dotyczył jedynie Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Alert pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być łagodniejsze.

RCB apeluje

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla ponadto, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Autor: kw / Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości