Najnowsze

Ożyły po 24 tysiącach lat w wiecznej zmarzlinie. Do tego się rozmnożyły

Najnowsze


Te zwierzęta mogą przetrwać wiele, ale nie było wiadomo, że aż tyle. Naukowcy z Rosji wskrzesili wrotki, czyli małe bezkręgowce żyjące w środowisku wodnym, które spędziły 24 tysiące lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii. Przy okazji odkryli nowy gatunek.

Wrotki to małe przezroczyste zwierzęta bezkręgowe, które żyją w wodach stojących, na przykład w stawach. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych obracających się rzęsek służących im do odżywiania.

Odpowiadając na trudne warunki środowiskowe, wchodzą w stan nazywany kryptobiozą, w czasie którego procesy metaboliczne są zawieszone. Pozwala im to przetrwać suchość, głód, niski poziom tlenu i temperaturę do -20 stopni Celsjusza. Ponowne nawodnienie sprawia, że odzyskują pełnię sił w ciągu kilku godzin.

Przetrwały w zamrożeniu 24 tysiące lat

Wcześniej przeprowadzone eksperymenty wykazały, że w stanie zamrożenia mogą przeżyć około 10 lat, ale odkrycie naukowców z Instytutu Gleboznawstwa w Puszczinie opublikowane 7 czerwca na łamach czasopisma "Current Biology" rzuciło nowe światło na tę kwestię.

Rosyjscy naukowcy ożywili wrotki zachowane w zamrożonej glebie północno-wschodniej Syberii. Spędziły tam 24 tysiące lat. Po tym, jak rozmrożono kilka próbek pochodzących z głębokości 3,5 metra pod rzeką Ałazeja w Jakucji, zwierzęta zaczęły się ruszać, odżywiać, a nawet rozmnażać. Dzięki analizie genetycznej badacze ustalili, że osobniki te należą do znanego rodzaju o nazwie Adineta ricciae, ale są nowym gatunkiem.

Teraz specjaliści będą sprawdzać, jakie mechanizmy sprawiają, że mogą przetrwać w stanie zamrożenia tak długo.

Autor: ps/map / Źródło: ENEX, LiveScience

Pozostałe wiadomości