Najnowsze

Oto Europejski Pająk Roku 2015! Jak Wam się podoba?

Najnowsze

Anyphaena accentuata został Europejskim Pająkiem Roku

Wybrany został Europejski Pająk 2015 roku. Został nim motacz nadrzewny, bardzo nietypowy stawonóg. Wydaje dźwięki odwłokiem.

Pająk motacz nadrzewny Anyphaena accentuata jest Europejskim Pająkiem Roku 2015. Został wybrany przez grupę 86 arachnologów z 26 krajów. Nad głosowaniem czuwało Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w Austrii, Arachnologische Gesellschaft oraz Europe Society of Arachnology. Wybory mają na celu wskazanie, na którym pajęczaku w danym roku zostanie skupiona uwaga naukowa.

Głośny pająk

Dlaczego to motacz nadrzewny został pająkiem roku? Powodów jest kilka. Gatunek ten ma bardzo charakterystyczny wygląd. Łatwo dzięki temu go rozpoznać i prowadzić badania. Dodatkowo mają one niezwykłą umiejętność, samce odwłokiem wydają dźwięki, co sprawia, że są to bardzo nietypowe pajęczaki.

Ciemne plamy na odwłoku

Samice tego pająka są w kolorze od żółci, przez beż, aż do brązu. Osiągają do maksymalnie 9 mm. Na odwłoku zaznaczone są cztery bardzo ciemne plamy, które są charakterystyczne dla tego gatunku. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic (długość ich ciała waha się od 4 do 7 mm). Pająki te żyją na pniach i w koronach drzew. Można je spotkać również na zabudowie. Zimą chowają się pod korą martwych drzew. Odżywiają się owadami bezskrzydłymi i skoczogonkami.

Wibrujący pająk

Pająki te słyną z nietypowych dla pająków zachowań podczas godów. Samiec, aby zachęcić samicę, uderza nogami o kryjówkę. Dodatkowo za pomocą odwłoka wydaje wibrujące dźwięki.

Autor: mab/rp / Źródło: european-arachnology.org

Pozostałe wiadomości