Osunięcie ziemi w Słowacji. Od świata odcięte trzy hotele i dziesiątki domów


Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.

Do dwóch osuwisk doszło w środę 8 stycznia. Wywołała je woda, podmywająca teren od miesięcy. Eksperci twierdzą, woda osłabiła teren, który osunął się tworząc potężny krater.

Odcięte 3 hotele i 60 domów

Do osunięcia doszło na jedynej trasie prowadzącej do 60 domów i 3 hoteli. Krater zablokował dostęp do około 70 osób, uniemożliwiając dojazd strażakom i służbom medycznym.

Służby ratunkowe od czwartku rano rozpoczęły akcję osuszania terenu, używając do prac ciężkiego sprzętu w postaci koparek. Odgarniają zalegającą ziemię grożącą kolejnymi osunięciami, a strażacy oczyszczają drogę z zawalonych gałęzi i drzew. Władze regionu podkreślają, że najtrudniejszym zadaniem dla służb będzie rekonstrukcja terenu i odbudowa zawalonego fragmentu.

Autor: mb/mj / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości