Najnowsze

Ostrzeżenia powodziowe na południu Polski

Najnowsze

Podniesiony poziom rzeki Białki

Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich dniach wzrósł poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2 i 3 stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na południu Polski. Zagrożone podtopieniami jest także Mazowsze.

W czwartek IMGW poinformował o możliwości przekroczenia stanu alarmowego w woj. śląskim. Wylaniem grożą dopływy górnej i środkowej Odry, a także Olzy, Psiny, Rudej, Bierawki i Kłodnicy. - W sytuacji wystąpienia opadów powyżej 60 mm w zlewniach Opawy, Psiny, Osobłogi, Białej Głuchołaskiej, Ścinawy Niemodlińskiej i Małej Panwi, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, lokalnie o 100 cm - informuje komunikat.

Ostrzeżenie 2 stopnia wydano w czwartek dla zlewni Skawy, Raby i Dunajca (województwo małopolskie), a także Małej Wisły, Soły i Przemszy (województwo śląskie).

W tych rejonach może intensywnie padać 30 czerwca i 1 lipca. Jeśli rzeki przekroczą stan alarmowy, lokalne podtopienia grożą terenom obniżonym i bezodpływowym. Niebezpieczne będzie też przebywanie nad brzegiem rzek.

Obfite opady deszcz i lokalnie występujące burze we wschodniej częśći województw dolnośląskiego spowodować mogą wzrost stanu wody rzek górskich i pogórskich powyżej stanów ostrzegawczych. Zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Ślęży oraz Bystrzycy.

O wzbierających rzekach i potokach informują nas Reporterzy 24.

Ostrzeżenie dla dorzecza środkowej Wisły

Wydano również ostrzeżenie pierwszego stopnia dla dorzecza środkowej Wisły, a zatem dla województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

W związku z prognozowanymi na kolejne godziny intensywnymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby spodziewany jest gwałtowny wzrost stanu wody w niewielkich rzekach, głównie w zlewniach Wkry, Drwęcy i Nurcy.

Potoki już wezbrały

Po intenstywnych opadach w czwartek wylało wiele potoków górskich. W Lipowej potok zerwał most i zalał drogi. W czwartek o podnoszącym sie poziomie Białce (dopływ Dunajca, woj.małopolskie) informował Reporter 24:

Autor: ms,usa//ms / Źródło: Kontakt 24, IMGW

Pozostałe wiadomości