Opportunity odkrywa Czerwoną Planetę

Zachodnia część krateru Endeavour na Marsie

Po prawie trzyletniej podróży marsjański pojazd Opportunity dotarł do krateru Endeavour. Teraz czeka go wykonanie szeregu badań skał, których człowiek nigdy wcześniej nie widział na oczy.

Naukowcy oczekują, że Opportunity natrafi w kraterze o średnicy 22 km na znacznie starsze skały, niż te, z którymi miał do czynienia podczas dotychczasowych siedmiu lat na Marsie. Naukowcy przewidują, że mogą się tam znajdować minerały pochodzące z cieplejszego i o wiele wilgotniejszego okresu.

Miał "żyć" 3 miesiące, bada do tej pory Czterokołowy Opportunity i jego bliźniaczy robot Spirit dotarły na Marsa w styczniu 2004 roku, w odstępie 21 dni. Przewidywano wtedy, że oba pojazdy przestaną funkcjonować w ciągu trzech miesięcy. Tymczasem ze Spiritem naukowcy pożegnali się dopiero w maju ubiegłego roku, a Opportunity funkcjonuje nadal.

Główną misją obu marsjańskich pojazdów miało być poszukiwanie dowodów na to, że kiedyś na Marsie znajdowała się woda. Dowody takie znaleziono. Oba pojazdy przesłały też na Ziemię wiele innych bezcennych informacji naukowych oraz setki tysięcy spektakularnych zdjęć.

Opportunity dotarł do krateru Endeavour /NASANASA
Zachodnia część krateru Endeavour na Marsie (fałszywe kolory) /NASA
Opportunity dotarł do krateru Endeavour/ NASANASA

Autor: usa/ms / Źródło: NASA, PAP

Pozostałe wiadomości