Opady rzędu 161 l/mkw. Poziom rzek drastycznie wzrósł


Tajfun Fung-Wong wdarł się na ląd. Obecnie przynosi silny wiatr i intensywne opady deszczu we wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach. Ruch lądowy i powietrzny tego regionu został sparaliżowany. Setki tysięcy osób zostało ewakuowanych.

Jak donoszą lokalne media, żywioł dotarł do miejscowości Ningbo w poniedziałek 22 września około godziny 19.35 czasu lokalnego. Obecnie przesuwa się na północny wschód.

Biuro Ochrony Przeciwpowodziowej prowincji Zhejiang odnotowało opady rzędu 161 l/mkw. odkąd Fung-Wong wdarł się na ląd. Poziom rzek drastycznie się podniósł.

Liczne zniszczenia

Tajfun spowodował liczne podtopienia. Zniszczeniu uległy domy i infrastruktura. Sparaliżowany został również ruch lotniczy i autobusowy. W Ningbo loty zostały odwołane. Kursy autobusów zawieszono. Zamknięto również wszystkie szkoły podstawowe w regionie.

Łącznie zostało ewakuowanych ponad 250 tys. osób. 30 tys. mieszkańców musiało szukać schronienia w portach.

Wcześniej zabił trzy osoby

Fung-Wong jest szesnastym tajfunem, który uderzył w Chiny w tym roku. W piątek 19 września żywioł nawiedził Filipiny. Ogromna część zurbanizowanych terenów znalazła się pod wodą. Odnotowana suma opadu przekroczyła połowę miesięcznej normy w ciągu zaledwie sześciu godzin. Powódź wymusiła zamknięcie urzędów, szkół i błyskawiczne ewakuowanie około 37 tys. ludzi. Śmierć na skutek utonięcia poniosły już trzy osoby.

Autor: PW/map / Źródło: ReutersTV

Pozostałe wiadomości