Najnowsze

ONZ: leki i szczepionki na COVID-19 powinny być powszechnie dostępne

Najnowsze

[object Object]
Wizualizacja fińskich naukowcówtvnmeteo.pl
wideo 2/21

Zdaniem wszystkich 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych trzeba zapewnić powszechny dostęp do przyszłej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, a także innych środków ochrony.

W rezolucji wezwano wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ, a także inne zainteresowane strony, do "niezwłocznego podjęcia kroków zapewniających zapobieżenie ewentualnej spekulacji i nieuzasadnionego gromadzenia zapasów mogących utrudnić powszechny dostęp do skutecznych leków, szczepionek, środków ochrony osobistej i aparatury medycznej, koniecznych w warunkach rozprzestrzeniania się COVID-19".

Deklaracja została przyjęta w poniedziałek bez głosowania po wirtualnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego, podczas którego dokonano jej oceny i przeprowadzono nad nią dyskusję.

Wezwanie do wsparcia

Rezolucja wzywa do współpracy w momencie, gdy laboratoria badawcze i producenci farmaceutyków podejmują kosztowne wysiłki w celu opracowania szczepionek i innych leków, które mogłyby mieć decydujące znaczenie w zwalczaniu pandemii, która zabiła ponad 170 tysięcy osób i wpłynęła na gospodarki całego świata.

W rezolucji zwrócono się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "określenie i zarekomendowanie rozwiązań, a także podejść do szybkiego dostosowywania produkcji i wzmocnienia łańcuchów dostaw, które promują i zapewniają uczciwe, przejrzyste, sprawiedliwe, skuteczne i terminowe dostarczanie narzędzi prewencyjnych, testów laboratoryjnych, odczynników i materiałów pomocniczych, podstawowych artykułów medycznych, leków i przyszłych szczepionek na COVID-19".

Państwa zwracają się również o podjęcie środków w celu opracowania i dzielenia się metodami leczenia i szczepionkami "w celu udostępnienia ich wszystkim potrzebującym, w szczególności w krajach rozwijających się".

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Ważna rola WHO

Rezolucja, którą poparły miedzy innymi Stany Zjednoczone, podkreśla główną rolę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walce z pandemią.

Wcześniej prezydent USA Donald Trump krytycznie oceniał działania WHO w tej dziedzinie i zarządził zawieszenie wpłaty amerykańskiej składki do budżetu tej wyspecjalizowanej organizacji ONZ. Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się na całym świecie ponad 2,4 miliona osób, a ponad 170 tysięcy zmarło.

CZYTAJ STATYSTYKI

Autor: anw,dd/aw / Źródło: PAP, AFP

Pozostałe wiadomości