Najnowsze

Omenaa ostrzega przed słońcem

Najnowsze

Słońce może zaszkodzić wszystkim

Czy mulaci się opalają? Pewnie większość społeczeństwa zastanawia się, jak ktoś z tak ciemną karnacją może się opalać.

Otóż chciałam, w perspektywie idących upałów i słonecznych chwil zapowiadanych na dziś, jutro i pojutrze, napisać: tak, mulaci, afroamerykanie, metysi posiadają dużo pigmentu. Podczas słonecznej pogody bardzo szybko się opalają.

Do tego jeszcze, ja jako półafrykanka, kocham słońce i uwielbiam wylegiwać się na plaży. Jednak staram się to robić rozsądnie. Czyli używam przez cały rok kremu z filtrem. Dlaczego przez cały rok? Z dwóch powodów: promieniowana UVB które stanowi 5 proc. całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemii. To ono jest odpowiedzialne za pojawianie się rumienia i oparzeń słonecznych, a także powoduje pigmentację, czyli efekt opalonej skóry.

Druga sprawa to promieniowanie UVA stanowące 95 proc. całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemii. Nie powoduje powstawania rumienia i poparzeń, natomiast powoduje pigmentację skóry, czyli opaleniznę. Jak się okazało w ostatnim czasie, jest ono również odpowiedzialne za tzw. fotostarzenie się oraz zmiany nowotworowe skóry, a także ma zdolność przenikania przez szyby okienne.

Zatem uwaga na nasza dzienna gwiazdę!

CZYTAJ INNE WPISY OMENY

Autor: Omenaa Mensah / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości