Najnowsze

Olbrzymie meduzy pojawiły się u wybrzeży Hiszpanii

Najnowsze

U wybrzeży Andaluzji pojawiły się meduzy
Google MapsU wybrzeży Andaluzji pojawiły się meduzy

W ostatnich dniach na plażach hiszpańskiej Andaluzji pojawiły się olbrzymie meduzy rzadkiego gatunku Rhizostoma luteum. Widok stworzeń wprawił plażowiczów w przerażenie, wielu zamieszczało zdjęcia w mediach społecznościowych.

Meduzy znalezione na plażach Malagi i Granady w Andaluzji w ostatnich dniach wywołały przerażenie i popłoch wśród plażowiczów, którzy dzwonili do morskich służb ratunkowych. Wielu turystów zamieściło w sieciach społecznościowych zdjęcia olbrzymich parzydełkowców. Pomimo swoich rozmiarów ten gatunek meduz nie jest jednak niebezpieczny dla ludzi.

Meduzy Rhizostoma luteum

Ratownicy wodni usiłowali zepchnąć meduzy na głębsze wody, starając się ich nie uszkodzić. Gatunek Rhizostoma luteum jest rzadko spotykany - został odkryty w 1827 roku i niewiele było o nim wiadomo, a nawet wątpiono w jego istnienie aż do lata 2012 r., kiedy olbrzymie parzydełkowce masowo pojawiły się na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, u wybrzeży Andaluzji i Murcji.

Rhizostoma luteum. Jak wyglądają

Gigantyczne meduzy Rhizostoma luteum są półprzezroczyste, koloru białego, z fioletowymi odcieniami. Od innych parzydełkowców różnią się tym, że posiadają kilka otworów gębowych, żywią się planktonem i mogą żyć w symbiozie z innymi organizmami, np. wśród ich macek chronią się ryby. Niektóre okazy tego rzadkiego gatunku mogą ważyć nawet do 40 kilogramów i mierzyć do dwóch-trzech metrów. Jak podają lokalne media, meduzy znalezione między innymi w Grenadzie ważyły do siedmiu kilogramów.

Nie stanowią większego zagrożenia dla ludzi, ich macki parzą o wiele mniej od innych, mniejszych gatunków.

- Mogą wywołać pewne podrażnienia, zwykle skóra zaczerwienia się po kontakcie z nimi i ma się odczucie dyskomfortu, ale dużo mniejszego w porównaniu z innymi gatunkami meduz, które masowo przypływają na wybrzeża Morza Śródziemnego. Mimo to lepiej ich nie dotykać - podkreślił biolog morski Luis Sanchez Tocino z Uniwersytetu w Granadzie w rozmowie z regionalnym dziennikiem Andaluzji "El Ideal".

Według naukowca gatunek Rhizostoma luteum jest rzadko spotykany na wodach Morza Śródziemnego, a jego pojawienie się ma związek z globalnym ociepleniem klimatu.

- W związku ze zmianami klimatycznymi w wodach morskich ogólnie przybywa meduz, które dobrze znoszą wysokie temperatury i niską zawartość tlenu. Gigantyczne meduzy pojawiły się u wybrzeży Andaluzji zepchnięte przez silne prądy morskie - powiedział Luis Sanchez Tocino.

Meduza Rhizostoma luteumShutterstock

Autor: dd / Źródło: PAP, La Vanguardia

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości