Ogromny kawał góry lodowej wpłynął na ciepłe wody

Widok na B-15J

Spektroradiometr należącego do NASA satelity Terra ma na swoim koncie niezwykłe znalezisko. 2 grudnia udało mu się uchwycić B-15J, fragment największej na świecie góry lodowej, która z kolei oddzieliła się od największego na świecie lodowca szelfowego. B-15J sam się rozpada, ponieważ znajduje się na ciepłych wodach.

Największe na świecie lodowce szelfowe, czyli części lądolodu unoszące się swobodnie na powierzchni wody (podczas, gdy ich podstawa jest zanurzona), znajdują się na Antarktydzie.

Najpotężniejszym z nich jest lodowiec szelfowy Rossa. W marcu 2000 roku wydzieliła się z niego B-15, największa na świecie góra lodowa. Z czasem B-15 rozpadła się na mniejsze fragmenty.

Jeden z nich, który badacze oznaczyli jako B15J, odpłynął daleko od swojej góry lodowej-matki. Jego fragmenty znaleziono ok. 2,4 tys. km na południowy-wschód od Nowej Zelandii. Ponieważ znalazł się na znacznie cieplejszych wodach, sam zaczął się rozpadać.

Niektóre fragmenty B-15, B-15B, B-15F, B-15G, B-15K, B-15R, B-15T i B-15X przetrwały do dziś w całości, ponieważ pozostawały na zimnych wodach Antarktydy.

Widok satelitarny na B-15J z 2 grudnia 2011 roku (NASA)

Autor: map//aq / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości