Najnowsze

Ogromne "podniebne drzewo" pokazało się światu

Najnowsze


Druga najwyższa budowla świata otwarta - na razie dla prasy. Miesiąc przed udostępnieniem go turystom i mieszkańcom Tokio zawieszony na wysokości 450 metrów taras z przeszkloną podłogą zobaczyli dziennikarze. Uwaga, materiał filmowy dla osób pozbawionych lęku wysokości!

Tokijski Sky Tree (czyli podniebne drzewo) to drugi najwyższy budowla świata. Mierzy 634 metry wysokości. Wyprzedza go tylko dubajski wieżowiec Burdż Chalifa z 829 metrami wysokości.

Sky Tree to najwyższa wieża telewizyjna świata. Udało się jej prześcignąć chińską Canton Tower, mierzącą 600 metrów.

Ziemia - 450 metrów w dół

Budowa wieży zakończyła się w lutym, ale dopiero teraz wpuszczono dziennikarzy na górny taras obserwacyjny na wysokości 450 metrów nad ziemią. To jednocześnie najwyższy taras widokowy Japonii. Łącznie może pomieścić 900 osób. Natomiast niższy o 100 metrów punkt obserwacyjny zmieści nawet 2 tys. osób.

Promyk nadziei

Firma zarządzająca Sky Tree, For Tobu Railway Co., ma nadzieję, że mieszczące się tam sklepy, restauracje, teatr, planetarium i inne atrakcje, przyspieszą powrót turystów do Japonii po marcowym trzęsieniu ziemi w 2011 r.

- Wielu obcokrajowców, opuściło nasz kraj po katastrofie z 11 marca. Tokijska turystyka podupadła. Mamy nadzieję, że Sky Tree będzie skutecznym wabikiem na ich powrót - mówi Yoshihito Imamura, przedstawiciel firmy.

W rok 30 mln odwiedzin?

Firma spodziewa się 5 mln odwiedzających w pierwszym roku i 30 mln dla całego kompleksu, łącznie ze sklepami, w kolejnych latach.

Budowa Sky Tree trwała blisko cztery lata i kosztowała ok. 800 mln dol. Zostanie otwarty dla publiczności 22 maja.

Autor: mm/rs / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości