Najnowsze

Ogromne i budzące strach. Największe wulkany świata

Najnowsze

Naukowcy odkryli największy region wulkaniczny na Ziemi
NASANaukowcy odkryli największy region wulkaniczny na Ziemi

Na świecie jest wiele wulkanów. Który z nich jest największy? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta.

Wulkany występują w wielu regionach świata. Wiele im zawdzięczamy: między innymi żyzne gleby. Są jednak też dużym zagrożeniem dla ludzkości.

Jakie są największe wulkany świata?

Ciężko jest to jednoznacznie określić. Zależy, jakie kryteria weźmiemy pod uwagę. Rozmiar wulkanu można oceniać pod względem wysokości, objętości lub położenia jego szczytu nad poziomem morza.

Trzy największe wulkany świata znajdują się w obrębie Oceanu Spokojnego.

Masyw Tamu - najbardziej masywny wulkan

Jest największym rozpoznanym wulkanem na świecie pod względem objętości. Znajduje się pod powierzchnią zachodniego Oceanu Spokojnego, 1600 kilometrów na wschód od Japonii. Jest podmorskim, wygasłym wulkanem tarczowym. Masyw Tamu zajmuje powierzchnię ponad 310 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle, co stan Nowy Meksyk. Szczyt wulkanu znajduje się 2000 metrów pod poziomem morza. Masyw Tamu wznosi się na wysokość do 4000 metrów nad poziomem dna oceanu.

Mauna Kea - najwyższy wulkan

Mauna Kea leży na wyspie Hawaii. Wierzchołek tego wulkanu znajduje się na wysokości 4205 metrów nad poziomem morza. Jednak jego całkowita wysokość wynosi ponad 10 tysięcy metrów. Podstawa wulkanu znajduje się sześć tysięcy metrów poniżej poziomu morza. Mauna Kea jest wulkanem drzemiącym.

Mapa największych wulkanów świataShutterstock/TVN24

Ojos del Salado - najwyżej położony wierzchołek wulkanu

Ojos del Salado to stratowulkan położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Jego wierzchołek znajduje się na wysokości 6893 m n. p. m. Jest to aktywny wulkan. Jego kaldera zwiera kilka kraterów, stożków i kopuł wulkanicznych. Według mieszkańców regionu w 1993 roku wydobywał się z niego gaz i popiół. Nie jest to jednak potwierdzone przez naukowców.

Erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach:

Autor: AP/aw / Źródło: geology.com

Pozostałe wiadomości