Najnowsze

Ogień trawi lasy Gran Canarii. Pożary widać na zdjęciach satelitarnych

Najnowsze

[object Object]
Pożar w lesie pod WarszawąTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/20

Od 10 sierpnia satelity NASA dokumentowały rozprzestrzeniające się na Gran Canarii pożary lasów. We wtorek z żywiołem walczyło ponad 500 strażaków. Ewakuowano ponad dziewięć tysięcy osób.

Pożar strawił już ponad 10 tysięcy hektarów lasów i łąk. To największy od 2013 roku kataklizm spowodowany przez ogień na terytorium Hiszpanii.

Płoną sosnowe lasy

Pożar wybuchł w górzystej części wyspy - prowincji Las Palmas, a następnie szybko rozprzestrzenił się w kierunku północno-zachodnim do Parku Narodowego Tamadaba. Ogień trawi las sosnowy, w którym rośnie sosna kanaryjska (Pinus canariensis).

- W nocy z poniedziałku na wtorek konieczna była ewakuacja kolejnych miejscowości na wyspie. Łącznie od soboty ewakuowano tam już ponad dziewięć tysięcy mieszkańców - poinformował we wtorek premier regionalnego rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

- Wśród ewakuowanych osób są mieszkańcy 56 miejscowości, których domy były zagrożone przez pożar - wyjaśnił Torres, wskazując, że ewakuowani trafili do sześciu ośrodków opieki społecznej na wyspie.

Zdjęcia satelitarne pożarów na Gran Canarii w podczerwieni (NOAA)
Pożary na Gran Canarii z 19 sierpnia (NASA)NASA

Walka z żywiołem

- Pożar słabnie. Jest szansa na ugaszenie ognia, a wszystkie nasze samoloty gaśnicze są sprawne -przekazał Torres w komunikacie. We wtorek przed południem z żywiołem walczyło ponad 500 strażaków wspieranych przez 21 samolotów gaśniczych. Dodatkowe samoloty do gaszenia żywiołu zaproponowała regionalnym władzom Portugalia.

Pożar na Gran Canarii wybuchł w sobotę w lesie koło miejscowości Vallesco. Ogień szybko rozprzestrzenił się po parku krajobrazowym Tamadaba. Największe straty żywioł spowodował w północnej części wyspy.

Pożary na Gran Canarii (Adam Ziemienowicz/PAP/Reuters)Adam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Autor: anw/aw / Źródło: Reuters, PAP, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości