Najnowsze

Odwołano alarm przeciwpowodziowy w Płocku. "Obserwuje się spadki stanu wody"

Najnowsze

Poziom wody nadal się waha
Poziom wody nadal się wahatvn24
wideo 2/20

Po prawie trzech tygodniach odwołano alarm przeciwpowodziowy dla Wisły w Płocku. Obniżył się tam poziom wody. Obecnie w mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Wisły opadł też w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.

Poziom wody w Wiśle obniżył się poniżej stanu alarmowego. Prezydent Płocka odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta.

- Z uwagi na to, że na jednym wodowskazie przekroczony jest jeszcze stan ostrzegawczy, obecnie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe - powiedział w niedzielę po południu dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku obowiązywał od 8 lutego, został wprowadzony, gdy zator lodowy, który powstał poniżej miasta, zaczął blokować swobodny przepływ wody Wisłą, czego efektem był przybór rzeki. Zator ten, rozległy na siedem kilometrów, na początku tego tygodnia rozbiły lodołamacze.

OBOWIĄZUJA OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE IMGW

"Obserwuje się spadki stanu wody"

Jak podały w niedzielę Wody Polskie, "na Wiśle w rejonie Płocka obserwuje się spadki stanu wody". "W Płocku obecnie stan wody opadł poniżej stanu alarmowego" - podkreślono w komunikacie. W informacji podano też, że w Kępie Polskiej spadek stanu wody obserwuje się od dwóch dni, obecnie stan wody układa się w strefie wody wysokiej poniżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Wyszogrodzie spadek notowany jest od trzech dni i tu stan wody układa się w strefie stanów wysokich poniżej stanu ostrzegawczego.

Wody Polskie zaznaczyły, że "na Wiśle od Zawichostu do Wyszogrodu prognozowane są wzrosty stanu wody, związane ze spływem wód roztopowych".

W niedzielę w południe poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 463 centymetrów, czyli 37 cm poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej 424 cm, czyli 26 cm poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 500 cm - na obu tych wodowskazach po spadkach poziom wody obecnie ustabilizował się.

Stano wody w Wiśle w Zawichoście (hydrohydro.imgw.pl

Lodołamacze dalej w akcji

W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.

Wody Polskie podały, że w niedzielę lodołamacze będą kontynuować akcję na środkowej Wiśle, na Zbiorniku Włocławskim - 5 jednostek skierowano do patrolowania i udrażniania rynny na odcinku poniżej Płocka: Dobrzyń nad Wisłą - Nowy Duninów oraz Nowy Duninów - Popłacin, a także przy jazach na stopniu wodnym Włocławek.

Jeszcze w sobotę lodołamacze Wód Polskich rozbiły zator lodowy na rzece powyżej Płocka, między Dobrzykowem a Kępą Polską.

Stan wody w Wiśle w Wyszogrodzie (hydrohydro.imgw.pl
Stan wody w Wiśle w Kępie Polskiej (hydrohydro.imgw.pl

Autor: anw/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości