Najnowsze

Odwołane loty, czerwone alarmy. Hagibis uderzy w Japonię

Najnowsze


Supertajfun Hagibis zbliża się do Japonii. Wiatr w porywach przekracza prędkość 300 kilometrów na godzinę. Meteorologowie przewidują, że może to być najsilniejszy od 1958 roku tajfun, który uderzy w japońskie wyspy.

Około godziny 9 rano miejscowego czasu tajfun zbliżał się do wysp Chichi-jima z prędkością 25 kilometrów na godzinę. Wiatr wiał ze średnią prędkość 250 km/h.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej, pierwsze uderzenie żywiołu nastąpi w piątek na wschodnich wybrzeżach wysp Sikoku i Honsiu. Następnie tajfun skieruje się na północ i prawdopodobnie w sobotę uderzy w Tokio. Wtedy powinien być już słabszy - wiatr będzie wiał ze średnią prędkością 185 km/h, co klasyfikuje go jako huraganową "trójkę".

Ulewy i silny wiatr

Meteorologowie ostrzegają, że silny wiatr może uszkadzać konstrukcje budowlane, szczególnie w okolicy Tokai w środkowej Japonii, w regionie Kanto-Koshin, i na przedmieściach stolicy.

Ostrzeżenia przed opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami wydał już rząd Japonii. Premier Shinzo Abe zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o ewakuowanie się w bardziej bezpieczne rejony oraz o gromadzenie żywności i wody.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Japonii (jma

Niepokój wzbudza duży rozmiar tajfunu. Może to oznaczać, że ucierpią nie tylko obszary, które bezpośrednio zaatakuje Hagibis, ale również te, o które tylko "zahaczy".

Hagibis stał się depresją tropikalną 4 października. Dzień później szybko przeistoczył się w burzę tropikalną. To wtedy nadano mu imię Hagibis. Sprzyjające warunki sprawiły, że 7 października w ciągu zaledwie kilku godzin stał się supertajfunem. Wtedy odpowiadał siłą huraganowi piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Wiatr wiał w nim ze średnią prędkością 260 kilometrów na godzinę. Tego samego dnia żywioł przeszedł nad Marianami. 8 października nieco osłabł - był odpowiednikiem huraganowej "czwórki". Nie trwało to jednak długo, bo kilka godzin później ponownie przybrał na sile, stał się "piątką" i jest nią do tej pory.

Supertajfun to taki tajfun, w którym średnia prędkość wiatru wynosi co najmniej 190 km/h. Występuje na zachodnim Pacyfiku.

Prognozowana ścieżka przejścia tajfunu (Małgorzata Latos/PAP/Reuters)Małgorzata Latos/PAP/Reuters

Odwołane loty

W piątek rano na obszarze metropolitalnym Tokio zawieszone zostały niektóre połączenia kolejowe. Japońskie linie lotnicze Nippon Airways zapowiedziały, że w sobotę odwołana zostanie większość lotów z międzynarodowych lotnisk Haneda i Narita w Tokio, a do wstrzymania rejsów przygotowują się także Japan Airlines.

Prognozowana trasa tajfunu Hagibis
Prognozowana trasa tajfunu HagibisVentusky.com

Niezwykła intensywność

Tym, co szczególnie zainteresowało naukowców na całym świecie, jest niezwykle szybka intensyfikacja siły żywiołu. - Z tropikalnej burzy zmienił się w gwałtowny tajfun w ciągu kilku godzin. Było to niespotykane zwiększenie intensywności w tak krótkim czasie - powiedział meteorolog Robert Speta, który na co dzień pracuje dla amerykańskiej marynarki wojennej na Florydzie.

Kazuhisa Tsuboki, ekspert od tajfunów i profesor w Instytucie Badań Środowiskowo-Ziemskich na Uniwersytecie w Nagoi, zgodził się, że intensywność burzy - jak również jej rozmiar - wyróżniają ją.

Za główną przyczynę zwiększenia siły tajfunu uważa wysoką temperaturę powierzchni oceanu - rzędu 30 stopni Celsjusza. - Zwiększona intensywność tajfunu jest związana ze wzrostem temperatury powierzchni oceanu w ciągu ostatnich stu lat - powiedział.

Tsuboki uważa również, że ​​wraz z postępem zmian klimatu Japonia prawdopodobnie doświadczy więcej tajfunów, które będą równie intensywne co Hagibis.

CZYTAJ O ZAGROŻONYM GRAND PRIX JAPONII

Śledź aktualną pozycję tajfunu:

Autor: anw/rp / Źródło: Reuters, PAP, japan meteorological agency

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov

Pozostałe wiadomości