Najnowsze

Odroczono start ulepszonego Sojuza. Potrzeba więcej testów oprogramowania

Najnowsze


Start najnowszej wersji statku kosmicznego Sojuz MS został przełożony z powodu obaw ekspertów. Konieczne okazało się przeprowadzenie więcej testów celem sprawdzenia oprogramowania, poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

Na pokładzie Sojuza MS, ostatniej wersji eksploatowanej od 1967 roku konstrukcji, załoga w postaci Anatolija Iwaniszyna, Takuyi Onishiego i Kathleen Rubins miała dostać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwotny plan zakładał, że Sojuz wystartuje ze znajdującego się w Kazachstanie kosmodromu Bajkonur pod koniec czerwca.

Start najnowszego modelu statku został jednak przełożony z 24 czerwca na 7 lipca. Powód, jak wskazuje TASS powołując się na Roskosmos, to konieczność przeprowadzenia większej liczby testów oprogramowania statku.

- Dla zwiększenia bezpieczeństwa misji zdecydowano, że nowo zmodyfikowany statek kosmiczny Sojuz MS mający polecieć i dokować do ISS, należy poddać dalszym testom - podał rzecznik prasowy Roskosmosu.

Stara nowość

Sojuz MS to najnowsza generacja rosyjskich (dawniej radzieckich) statków załogowych Sojuz. Jedną z głównych zmian, jakie wprowadzono w nowej wersji, jest ujednolicenie systemów zarządzania i telemetrii (MBITS), pozwalających m.in. na sterowanie pojazdem znajdującym się poza zasięgiem naziemnych stacji kontrolnych.

Przecieki o spóźnieniu

Agencja TASS już wcześniej podawała, powołując się na anonimowego informatora pracującego w branży kosmicznej, że możliwe będzie opóźnienie misji. Powodem były obawy ekspertów podkreślających, że przez pośpiech istnieje ryzyko wysłania w kosmos wadliwego statku. Wskazywano na duże prawdopodobieństwo wystąpienia awarii lub usterki w układzie sterowania, których konsekwencją byłyby np. problemy z zadokowaniem konstrukcji na ISS.

Powrót bez zmian

Jednocześnie, jak podaje TASS, Państwowa Komisja nie odroczyła powrotu obecnie przebywających na ISS dowódcy Jurija Malenczenki oraz dwóch inżynierów pokładowych - Brytyjczyka Timothy'ego Peake'a i Amerykanina Timothy'ego Kopra. Lądowanie mającego ich sprowadzić statku Sojuz TMA-19M pozostaje bez zmian.

- Nastąpi o godz. 12.12 czasu moskiewskiego 18 czerwca 2016 roku - podał rzecznik prasowy Roskosmosu.

Zobaczcie dokowanie "starego" Sojuza do ISS:

Autor: msb/map / Źródło: TASS

Pozostałe wiadomości