Najnowsze

Odnaleźli El Dorado? Na razie na radarach

Najnowsze

W gęstwinie honduraskiej dżungli może znajdować się święte miasto Azteków

Ciudad Blanka - Miasto Złota odkryte? Naukowcy od lat przypuszczają, że legendarne El Dorado znajduje się na terenie Hondurasu. Jak twierdzą, w końcu pokazało im się na radarach.

Archeolodzy od lat przypuszczają, że kraina azteckiego dobrobytu leży w honduraskim regionie Mosquitia.

W tym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu Houston ujawnili, że dzięki nowoczesnej technologii natrafili na jej ślad. Metoda skanowania terenu z lotu ptaka za pomocą lasera pozwoliła na stworzenie cyfrowej mapy 3D, odwzorowującej topografię miasta, rzekomo znajdującego się pod szczelnym baldachimem dżungli.

- Zlokalizowaliśmy szczątki siedlisk, które odwzorowują topografię starożytnych azteckich miast. Może to być historyczne Miasto Złota - mówi prof. Christopher Fisher, kierownik badań.

Ruszą w dżunglę

Teraz naukowcy szykują się do drugiej fazy badań. Zejdą na ziemię i przedzierając się przez gęstwinę dżungli będą starali się dotrzeć na miejsce wskazane przez cyfrową mapę.

Jeśli okazałoby się, że rzeczywiście dotarli do starożytnego miasta, to byłoby to odkrycie na miarę odnalezienia Machu Picchu w 1911 r.

Miasto Złota, czy - jak nazywają je latynoamerykaniści - Ciudad Blanca, to miasto odgrywające kluczową rolę w mitologii Ameryki Środowej. Historyczne teksty wskazują je jako miejsce narodzin Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. Podobno w Ciudad Blanca znajdują się złote posągi bożków i misterne rzeźbione białe kamienie. Istnienie Miasta Złota jeszcze nigdy nie zostało potwierdzone, pozostaje legendą. Jako pierwszy napisał o nim konkwistador Hernando Cortes w listach do króla Hiszpanii, Karola V w 1526 r. Miało to być El Dorado, czyli kraina opływająca w złoto.

Autor: mm//kdj / Źródło: dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości