Najnowsze

Odkryto "wczesne sygnały ostrzegania" przed gwałtownymi zmianami klimatu

Najnowsze

ShuttercstockOsłabienie AMOC powoduje obniżenie temperatury nawet o 8 st. C

Naukowcy odkryli wczesne sygnały ostrzegania przed gwałtowną zmianą cyrkulacji wód Atlantyku, co z kolei może mieć ogromny wpływ na klimat naszej planety. Istnieją więc szanse, że dzięki pracy badaczy będzie można ograniczyć negatywne konsekwencje zmian klimatu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) postanowili bliżej przyjrzeć się Atlantyckiej Cyrkulacji Termohialinowej (AMOC), ważnemu składnikowi ziemskiego systemu klimatycznego. W tym celu wykorzystali bardzo dokładny model matematyczny. I właśnie za jego pomocą badaczom udało się odkryć tzw. sygnały wczesnego ostrzegania przed nadejściem gwałtownej zmiany klimatu. Co więcej - specjaliści zauważyli, że sygnały te pojawiają się nawet 250 lat przed wspomnianym wydarzeniem.

Taśmociągiem do Północnego Atlantyku

AMOC można porównać do taśmociągu, który przez to, że znajduje się w oceanie, zależy przede wszystkim od zasolenia i temperatury wody. Cały ten system transportuje energię z obszarów położonych w tropikach aż do północnej części Atlantyku, gdzie z kolei energia ta przedostaje się do atmosfery.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter wynika, że AMOC słabnie w momencie, gdy do Północnego Atlantyku dostają się słodkie wody. Wówczas temperatura powierzchni w tym regionie spada o około 1-3 st. C, a miejscami nawet o 8 st. C.

Zmiany poziomu wody o 80 cm

A jakie są tego konsekwencje? Eksperci precyzują, że osłabienie AMOC będzie miało katastrofalne skutki przede wszystkim szukać w rejonie Sahelu (region geograficzny w Afryce, który obejmuje południowe obrzeża Sahary) i wzdłuż wybrzeży Europy i Ameryki Północnej. Sahel będzie skazany na jeszcze bardziej uciążliwe susze, a przy wybrzeżach obu kontynentów dojdzie do zmian poziomu wody o nawet 80 cm.

- Nie wiemy, ile czasu dzieli nas od zahamowania tej cyrkulacji, ale wczesne ostrzeżenia mogą pomóc nam temu zapobiec, albo chociaż przygotować się na wynikające konsekwencje - wyjaśnił Tim Lenton, jeden z naukowców, którzy brali udział w badaniu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Dowiedz się więcej o zmianach klimatu z rozmowy w porannym programie TVN24 z prof. Miętusem, klimatologiem z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Mirosław Miętus w programie "Wstajesz i wiesz" o zmianach klimatu
Prof. Mirosław Miętus w programie "Wstajesz i wiesz" o zmianach klimatutvn24

Autor: kt/map,mk / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock

Pozostałe wiadomości