Najnowsze

Odkryto szczątki nowego gatunku dinozaura

Najnowsze


Szczątki nieznanego wcześniej gatunku dinozaura odkryli naukowcy na Atakamie, czyli najbardziej suchej pustyni na świecie. Żył miliony lat temu pośród bujnej roślinności.

Zespół naukowców pod kierownictwem chilijskiego geologa Carlosa Arévalo odkrył szczątki dinozaura Arackar licanantay, co w języku kunza oznacza "kości Atakamy". To jeden z przedstawicieli tytanozaurów. Jego kości znaleziono 75 kilometrów na południe od miasta Copiapó, położonego na skraju pustyni.

- Mogliśmy stwierdzić, że to nowy gatunek ze względu na cechy szczególne kręgów, ponieważ ma on pewne otwory obok części, w których przechodzi układ nerwowy. Brakuje mu również niektórych płytek w kierunku tylnej części kręgów, które u innych tytanozaurów są superrozwinięte - mówił Alexander Vargas, paleontolog z Uniwersytetu Chilijskiego.

Żył 66-80 milionów lat temu

Znaleziony w Chile dinozaur miał małą głowę, długą szyję oraz ogon, a także niezwykle płaski grzbiet w porównaniu z innymi przedstawicielami tytanozaurów. Ostatnie badania paleontologiczne sugerują, że żył wśród kwitnących roślin, paproci i palm w okresie kredy około 66-80 milionów lat temu. Obecnie Atakama wyglądaj całkowicie inaczej, jest sucho, gorąco, wszędzie leży piach, a deszcz nie pojawia się od stu lat.

- Tytanozaury to grupa zauropodów, co oznacza, że są to czworonożne, roślinożerne dinozaury z długą szyją i małą głową. Tytanozaury są jednymi z największych zwierząt lądowych, które żyły na naszej planecie - powiedział Alexander Vargas.

Szczątki dinozaura pojawią się w Muzeum Historii Naturalnej Chile, choć obecnie jest ono zamknięte z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem.

Autor: anw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości