Najnowsze

Odkryto najstarszy grób człowieka w Afryce. Pochowano w nim dziecko

Najnowsze

Najstarszy znany grób człowieka w Afryce
Mohammad Javad Shoaee, Jorge González, Elena SantosNajstarszy znany grób człowieka w Afryce

W jaskini Panga ya Saidi w Kenii odnaleziono miejsce pochówku dziecka liczące około 78 tysięcy lat. To najstarszy znany grób człowieka w Afryce – poinformowali w środę naukowcy z Niemiec, Kenii i Hiszpanii.

W jaskini Panga ya Saidi w pobliżu wybrzeża Kenii znaleziono płytki grób 2,5-3-letniego dziecka z epoki kamienia łupanego. Głowa zmarłego umieszczona została na poduszce, a górną część ciała starannie owinięto całunem. Naukowcy nazwali zmarłego "Mtoto", co w języku suahili oznacza "dziecko".

- Gdy tylko po raz pierwszy odwiedziliśmy Panga ya Saidi, wiedzieliśmy, że to miejsce jest wyjątkowe – mówiła profesor Nicole Boivin, główna autorka projektu i dyrektorka Departamentu Archeologii w Max Planck Institute for the Science of Human History.

Międzynarodowy zespół archeologów starannie odlał cały grób w gipsie, aby zachować dokładny układ zachowanych fragmentów kości. Umożliwiło im to bezpieczny transport ciała do laboratorium w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Co wiadomo o dziecku?

Naukowcy twierdzą, że odkrycie to rzuca światło na rozwój wczesnych złożonych zachowań społecznych u Homo sapiens.

- Dziecko zostało pochowane w miejscu zamieszkania, blisko miejsca, w którym mieszkała ta społeczność, co pokazuje, jak bardzo życie i śmierć są ze sobą powiązane. Tylko ludzie traktują zmarłych z takim samym szacunkiem, rozwagą, a nawet czułością, z jaką traktują żywych. Nawet kiedy umieramy, nadal jesteśmy kimś dla naszej grupy – powiedziała antropolog Maria Martinon-Torres, dyrektor Narodowego Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka (CENIEH) w Hiszpanii i główna autorka badania opublikowanego w czasopiśmie "Nature".

Artystyczna wizja wyglądu Mtoto (Fernando Fueyo)Fernando Fueyo
Wizualizacja pozycji Mtoto w grobie (Jorge González/Elena Santos)Jorge González/Elena Santos

Dalsze badanie rozmiaru i kształtu fragmentów kości doprowadziło naukowców do wniosku, że Mtoto był najprawdopodobniej chłopcem. Został umieszczony w grobie w pozycji zgiętej, z ciałem ułożonym na prawym boku, z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Położenie łopatki i dwóch żeber wskazywało, że górna część ciała była owinięta łatwo psującym się materiałem. Ciało szybko zostało pokryte ziemią wydobytą z dna jaskini.

- Został pochowany w jaskini, gdzie mieszkali ludzie – powiedziała Martinón-Torres. - Całe to zachowanie coś znaczyło, może żal, a może nie chcieli pozwolić mu odejść... – dodała.

Wizualizacja pozycji Mtoto w grobie (Jorge González/Elena Santos)Jorge González/Elena Santos

Pochówki zmarłych

Homo sapiens pojawił się po raz pierwszy w Afryce ponad 300 tysięcy lat temu, później rozprzestrzenił się na całym świecie. Nie jest jasne, kiedy zaczęto grzebać zmarłych.

Najstarsze znane miejsce celowego pochówku to grób neandertalczyka sprzed około 120 tysięcy lat odnaleziony w Izraelu. W tym samym kraju odkryto także najstarsze znane groby Homo sapiens, pochodzące z podobnego okresu.

Fragmenty czaszki i żuchwy Mtoto (Martinón-Torres, et al., 2021)Martinón-Torres, et al., 2021
Jaskinia Panga ya Saidi, w której znaleziono najstarszy znany grób człowieka w Afryce (Mohammad Javad Shoaee)Mohammad Javad Shoaee
Wykopaliska w Panga ya Saidi (Mohammad Javad Shoaee)Mohammad Javad Shoaee

Autor: anw/map / Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mohammad Javad Shoaee, Jorge González, Elena Santos

Pozostałe wiadomości