Odkryto jeziora w tropikach Tytana

Jeziora metanu odnaleziono na równiku

Należąca do NASA sonda Cassini wykryła jeziora metanu w tropikalnym rejonie księżyca Saturna - Tytana. Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ sądzili, że takie zbiorniki występują wyłącznie w okolicach biegunów Tytana.

Nowe dane przesłane z Cassini, sondy przyglądającej się Saturnowi i jego księżycom, pozwoliły wykryć ciemne obszary w "tropikalnym" (tylko minus 179 st. Celsjusza) regionie Tytana Shangri-La nieopodal równika. Jak się okazało, są to jeziora metanu. Odkrycie zaskoczyło badaczy, ponieważ z poprzednich danych oraz modeli komputerowych wynikało, że podobne zbiorniki mogą występować jedynie w pobliżu biegunów Tytana.

Ponadto badacze są zdania, że jeziora płynnego metanu zasilanie są przez podziemne zbiorniki.

Jak obieg wody

Zrozumienie w jaki sposób powstają jeziora lub podmokłe tereny na Tytanie pozwoliłoby naukowcom dowiedzieć się więcej o cyklu obiegu metanu, który do złudzenia przypomina cykl hydrologiczny na Ziemi i mógłby stanowić podstawę tamtejszej chemii organicznej. W dalszej kolejności zaowocowałoby to wnioskami na temat możliwości wykształcenia się na księżycu form życia.

Wielkie Jezioro Słone

Spośród jezior, które odkryto, największe ma powierzchnię połowy Wielkiego Jeziora Słonego w Utah (ponad 2 tys. kilometrów kwadratowych) oraz głębokość około metra.

Jeziora metanu w Shangri-La (NASA)

Autor: map/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości