Najnowsze

"Od zachodu zmierza w stronę Polski kolejne zagrożenie"

Najnowsze

Warunki biometeo we wtorek
TVN MeteoWarunki biometeo we wtorek

We wtorkowy poranek porywy wiatru zachodniego i południowo-zachodniego osiągają w Polsce 50 km/godz., nad morzem 55-65 km/h. Silny wiatr minionej doby związany był z niżem Mike, który powędrował już nad Finlandię. Jednak od zachodu zmierza w stronę Polski kolejne zagrożenie.

Kolejne zagrożenie to niewielki, ale bardzo aktywny i niebezpieczny niż Niklas. Jego centrum w ciągu 12 godzin przemieści się znad Morza Północnego przez Danię w stronę Bałtyku zachodniego i polskiego Pomorza Zachodniego.

Analiza Niemieckiej Służby Meteorologicznej na wtorek 31 marca na godz. 12 UTC pokazujący położenie centrum niżu NiklasNiemiecka Służba Meteorologiczna

Obecnie najsilniejsze porywy wiatru związane ze sztormowym cyklonem występują w pasie od północnej Anglii przez Kanał La Manche, północną Francję, Belgię, Holandię po północno-zachodnie i zachodnie Niemcy.

Porywy: Great Dun Fell (Wielka Brytania) 139 km/h., Weinbiet/Pfalz (Niemcy) 135 km/h, Aachen (Niemcy) 95 km/h, Cherbourg (Francja) 90 km/h, Charleroi (Belgia) 90 km/h. Silnym porywom wiatru towarzyszą przelotne opady deszcz oraz śniegu (m.in. w Lipsku).

Niespodzianki we wtorek

Strefa najsilniejszego wiatru, w zachodniej części cyklonu, znajduje się obecnie nad Morzem Północnym i zmierza w stronę Niemiec oraz Polski. Na terenie północno-zachodnich Niemiec porywy wiatru zachodniego i północno-zachodniego osiągać mają 100-120 km/h.

Polska, po chwilowym uspokojeniu się wiatru, dostanie się ponownie w godzinach popołudniowych w silny strumień powietrza polarnego. Do wieczora na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce porywy wiatru zachodniego osiągać mają 70-90 km/h, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w pojedynczych porywach do 100 km/h. W górach wiatr powyżej 100 km/h., do 160 km/h.

Wietrzna noc

Silny wiatr zachodni utrzyma się w nocy z wtorku na środę ( z 31 marca na 1 kwietnia). Centrum niżu znajdzie się w rejonie Zatoki Gdańskiej, a strefa silnego wiatru obejmie nie tylko zachód i południe kraju, ale również wybrzeże, centrum oraz południowy-wschód i wschód. Poryw wiatru w nocy do 70-90 km/h, lokalnie do 100 km/h, w górach powyżej 100 km/h.

W środę najsilniejszy wiatr utrzyma się na wybrzeżu i wschodzie kraju do 70-90 km/godz., a Nikuś powędruje nad Białoruś i dalej Łotwę.

Niszczycielska siła

Oczywiście silny wiatr powoduje zniszczenia. Wiatr o prędkości 80-100 km/h niszczy konstrukcje budowlane, zrywa dachy, linie napowietrzne, i nie tylko łamie gałęzie drzew, ale również wyrywa je z korzeniami. Po okresie zimowym drzewostan bywa osłabiony, wobec tego przebywanie na terenie ze starodrzewem (parki) niesie ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości