Najnowsze

Od upałów odpoczniemy dopiero po weekendzie

Najnowsze

W nadchodzącym tygodniu upały nie dadzą się we znaki

Najbliższe dni przyniosą stopniowe złagodzenie zarówno upałów, jak i gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Choć nadal będzie gorąco, zwłaszcza na południu, wschodzie i w centrum, już we wtorek temperatury spadną poniżej 30 stopni. Przydadzą się parasole, bo czeka nas sporo przelotnych opadów, za to burz powinno być mniej niż w ostatnim czasie.

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będzie kształtować wpływ niżu znad Zatoki Botnickiej. Z kolei front atmosferyczny zdecyduje o rozkładzie temperatur w kraju. Oddziela on gorącą zwrotnikową masę powietrza zalegającą nad wschodnią, środkową i południową Polską od chłodniejszej polarno-morskiej nad zachodnią i północną częścią kraju. Jednak w drugiej części tygodnia różnice temperatur między tymi strefami będą się zmniejszać.

Koniec tygodnia upalny i burzowy

Niedziela upłynie pogodnie na na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Dla tych rejonów synoptycy nie przewidują opadów. Mieszkańcy pozostałych obszarów muszą się przygotować na zachmurzenie - okresami duże - z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Według prognoz może tam od 10 do 30 l/mkw. deszczu, ale miejscowo podczas silnych burz suma opadów może wynieść nawet do 60 l/mkw.

Na północy kraju temperatury będą umiarkowane - od 22 st. C nad samym morzem do 25 st. C na Żuławach. W innych rejonach będzie gorąco - od 30 st. C centrum do 34 st. C na południowym wschodzie. Przez większość czasu południowy wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale w burzowych porywach może osiągać nawet 90-100 km/godz.

Zacznie się ochładzać

Dobra pogoda na zachodzie kraju - na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce - utrzyma się również w poniedziałek. Na pozostałych obszarach synoptycy prognozują zachmurzenie, opady deszczu i burze. Lekko się ochłodzi. 22 st. C pokażą termometry na Pomorzu Zachodnim, 26 st. C w centrum kraju i 30 st. C na Podkarpaciu. Wiatr zmieni kierunek na zachodni. W ciągu dnia nie będzie się dawał we znaki, ale nasili się mocno podczas burz.

We wtorek pogodną enklawą będzie środkowa część kraju - Mazowsze i Ziemia Łódzka. Na pozostałym obszarze kraju będzie się chmurzyć i przelotnie popada. Na południowym wschodzie znowu wystąpią burze. Nie będzie już tak upalnie - nawet w najcieplejszych rejonach wartości temperatur spadną poniżej 30 stopni. Na Podkarpaciu wyniosą 28 st. C, w centrum kraju 26 st. C, a na Pomorzu Zachodnim 22 st. C.

Najwięcej burz w czwartek

W środę od opadów wolny będzie południowy zachód kraju. Przez pozostałe obszary będą przechodzić przelotne deszcze, a przez Podkarpacie burze. Temperatury będa podobne jak porzedniego dnia - od 22 st. C na Pomorzu, przez 26st. C w centrum kraju do 28 st. C na Podkarpaciu.

W czwartek mieszkańcy Podkarpacia odpoczną od burz. Pojawią się one natomiast w pasie od Mazur i Podlasia, przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę. W pozostałych rejonach będzie się trochę chmurzyć i przelotnie popada. Termometry pokażą od 21 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 25 st. C w centrum kraju do 29 st. C na południowym-wschodzie.

Autor: js//bgr / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości