Najnowsze

Od rana oddychamy smogiem. W Krakowie jest fatalnie

Najnowsze

Jakie są normy jakości powietrza?
Jakie są normy jakości powietrza?tvn24
wideo 2/31

Od samego rana w wielu regionach kraju powietrze jest zanieczyszczone. Fatalną jakość powietrza odnotowały stacje pomiaru w Małopolsce.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

W sobotę o poranku pojawił się smog. Są miejsca, gdzie jakość powietrza jest fatalna - tak jest między innymi w Krakowie.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.

Około godziny 6 w Tychach stężenie PM10 było tam znacznie wyższe. Jakość powietrza była tam fatalna (219 µg/m3). Podobnie było też w Krakowie - tam odnotowano 202,63 µg/m3.

W Małogoszczy stacje pomiarowe wykazały, że powietrze ma złą jakość, a stężenie pyłu przekroczyło 140 µg/m3.

W wielu miejscach odnotowano niezdrową i średnią jakość powietrza.

Oddychanie niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 6 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. W sobotę stacje pomiarowe zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

W Krakowie jakość powietrza o poranku była fatalna. Na stacji pomiarowej przy alei Krasińskiego odnotowano 148,82 µg/m3.

Powietrze niezdrowej jakości zarejestrowały stacje pomiarowe w Warszawie, Przemyślu, Tychach, Borsukowiznie i Starachowicach. W wielu regionach stacje odnotowały średnią jakość powietrza.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 6 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości