Ochotnicy zabiją węże, które wykańczają ekosystem Florydy


Około 1000 ochotników z 30 amerykańskich stanów zgłosiło się, by wziąć udział w zaplanowanym na miesiąc polowaniu na tzw. pytony birmańskie na Florydzie. Zdaniem ekologów, pyton ten poważnie szkodzi ekosystemowi jednego z tamtejszych parków narodowych.

Pyton tygrysi ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) - nazywany też ze względu na miejsce, z którego pochodzi birmańskim - zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią. Na Florydę węże trafiły za sprawą hodowców gadów pod koniec lat 70. XX wieku Od tego czasu widuje się je na wolności, a ich populacja dynamicznie się rozwija, szkodząc lokalnemu ekosystemowi.

Pyton na przedmieściach Miami

Setki tysięcy węży upodobały sobie szczególnie Park Narodowy Everglades na przedmieściach Miami. Jak donoszą strażnicy przyrody z rządowej agencji Fish and Wildlife Conservation Commission, pytony pożerają zamieszkujące rezerwat zwierzęta - m.in. oposy i rysie rude. Dlatego też zdecydowano się przeprowadzić akcję o nazwie "Python Challenge".

Ochotnicy je zabiją

W "Python Challenge", miesięcznym polowaniu na pytony birmańskie w Everglades (12.01-12.02), weźmie udział około 1000 chętnych z 30 stanów USA. Dla osoby, która zabije największą liczbę gadów, przewidziana jest nagroda w postaci pięciu tysięcy dolarów.

- Wydaje mi się, że szykuje się dobra zabawa - powiedział serwisowi tampabay.com Adam Danker-Feldman, analityk finansowy z Nowego Jorku. 24-latek nigdy nie brał udziału w polowaniu, jednak uległ namowom przyjaciela. - Powiedział do mnie: zarezerwuj bilety, czas na przygodę - dodał Danker-Feldman.

Zakaz sprowadzania

"Python Challenge" nie jest jedyną akcją wymierzoną przeciw ekspansji pytonów birmańskich. Zarządzenie prezydenta USA Baracka Obamy z 2012 roku mówi o tym, że węży tych nie można w ogóle sprowadzać do kraju.

Autor: map\mtom / Źródło: ENEX, tampabay.com

Pozostałe wiadomości