Najnowsze

Obłoki srebrzyste zalśniły nad Polską

Najnowsze

Obłoki srebrzyste w Waszym obiektywie
Obłoki srebrzyste w Waszym obiektywieKontakt 24
wideo 2/14

Ostatniej nocy w części kraju można było zobaczyć na niebie obłoki srebrzyste. Na Kontakt 24 wysłaliście swoje zdjęcia z obserwacji tego zjawiska.

Obłoki srebrzyste, po angielsku zwane noctilucent clouds (NLC), są chmurami mezosferycznymi. Nie należą do częstych widoków, zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75–85 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

Kiedy spojrzeć w niebo?

Obłoków srebrzystych można wypatrywać najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Niestety, w gęsto zaludnionych miastach obserwacja tych majestatycznych chmur może być utrudniona przez tak zwane zanieczyszczenie świetlne, spowodowane latarniami ulicznymi, oświetleniem budynków czy podświetlanymi billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

Wasze obserwacje

To, jak imponujące widoki zaobserwowaliście, pokazaliście nam na Kontakt 24.

JEŻELI ZOBACZYSZ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor: ps/aw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Arkadiuszlw6l

Pozostałe wiadomości