Najnowsze

O krok od jednego z największych odkryć stulecia. Nefertiti i Tutanchamon mogą dzielić grobowiec

Najnowsze

Odnaleziono grób Nefertiti?
Reuters TVOdnaleziono grób Nefertiti?

Archeolodzy stoją przed jednym z największych odkryć stulecia. Sądzą, że odnaleźli komnatę, gdzie spoczywa Nefertiti. Co ciekawe - sąsiaduje ona z grobowcem faraona Tutanchamona. Dokładne wyniki badań będą znane w ciągu miesiąca.

W sobotę archeolodzy poinformowali, że grobowiec Tutanchamona, faraona starożytnego Egiptu, prawdopodobnie ma ukrytą komnatę. Przejście może prowadzić do ostatniego miejsca spoczynku zaginionej królowej Nefertiti, żony faraona Echnatona. Nefertiti była także macochą Tutanchamona, syna ze związku Echnatona i jego "drugorzędnej" żony Kiji.

Skanowanie ściany

Specjaliści zbierają dowody na potwierdzenie swoich przypuszczeń. Używając specjalnego radaru zbierają dane, które następnie zostaną przesłane do analizy zespołowi w Japonii. Wyniki powinny być znane w ciągu miesiąca.

Mamdouh al-Damaty, egipski Minister do spraw Starożytności, jest prawie pewien, że za skanowanymi przez radar ścianami coś się kryje.

Największe odkrycie

Nefertiti zmarła w XIV wieku przed nasza erą i do tej pory nikt nie znalazł miejsca, gdzie została pochowana. Eksperci mówią, że odnalezienie miejsca jej spoczynku będzie jednym z największych odkryć w tym stuleciu.

Odmienny grobowiec

Faraon Tutanchamon, z którego grobem może sąsiadować grobowiec Nefertiti, zmarł około 1323 roku przed naszą erą. Jego grób w stanie nienaruszonym wraz z jego słynną złota maską, został odkryty w 1922 w wykopalisku archeologicznym w Dolinie Królów w Luksorze. Eksperci starają się zrozumieć, dlaczego jego grób jest mniejszy niż innych faraonów.

Autor: AD/map / Źródło: Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości