Najnowsze

Nowo odkryte "potwory z głębin". "Wyglądają, jakby się uśmiechały"

Najnowsze


W Rowie Atakamskim, prawie osiem tysięcy metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego, naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle odnaleźli trzy nowe gatunki ryb z rodziny dennikowatych.

Nowo odkryte ryby mają około 30 centymetrów długości i są doskonale przystosowane do życia w wodzie, która jest ciemna, lodowato zimna i w której panuje wysokie ciśnienie. Ich ciała są przezroczyste i galaretowate, a jedynymi kośćmi, jakie posiadają, są te w uchu wewnętrznym - kluczowe dla orientacji.

"Są ujmujące"

Thom Liney, jeden z odkrywców, powiedział telewizji "Sky News", że w niczym nie przypominają potworów z głębin, jakie sobie wyobrażamy.- Nie mają ani wielkich, ostrych zębów, ani przerażających, bulwiastych oczu. Są małe, różowawe i galaretowate - opisywał. W zasadzie to wyglądają,jakby się uśmiechały i cieszyły z tego, że pływają po okolicy - dodawał. - Uważam, że są ujmujące - podkreślał.Ryby dostały swoje tymczasowe określenia: różowe, niebieskie i fioletowe denniki z Rowu Atakamskiego (nazywanego też Rowem Peruwiańsko-Chilijskim), ale zdaniem Lineya to nie oddaje ich wyjątkowości.Naukowcy są zdania, że ryby mogły ewoluować na tak dużej głębokości, ponieważ znajdowały się poza zasięgiem drapieżników.

Autor: map / Źródło: news.sky.com

Pozostałe wiadomości