Najnowsze

Nowej Zelandii groziło tsunami. Przez kilkadziesiąt minut

Najnowsze

Nowozelandzki port zagrożony tsunami

W środę na południowym Pacyfiku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Po wstrząsach, które miały miejsce w środę o 21:03 czasu polskiego, wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Nowej Zelandii i okolicznych wysp, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Dno Pacyfiku zatrzęsło się o godzinie 7:03 w czwartek czasu lokalnego (w środę o 21.03 czasu polskiego), w pobliżu wysp Kermadec - podało w środę amerykańskie centrum geofizyczne. Ognisko wstrząsów znajdowało na głębokości 48 km, a epicentrum w odległości 210 km na wschód od wyspy Raoul w archipelagu Kermadec.

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku wydało komunikat z ostrzeżeniem przed tsunami. Fala miała dotrzeć ok. północy czasu polskiego do East Cape, a godzinę później do Auckland na Nowej Zelandii. Jednak ostrzeżenie odwołano już po kilkudziesięciu minutach, kiedy okazało się, że wstrząsy nie wywołają nadejścia wielkiej fali. Powierzchnia należących do Nowej Zelandii wysp Kermadec wynosi 34 km kw. Są one niezamieszkane, jedynie na Raoul znajduje się stacja meteorologiczna i sejsmologiczna z 10-osobową załogą.

Autor: ant,gak/ms//aq / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości