Nowej wyspy jeszcze nie聽ma. Podwodny wulkan zabija ryby
Toksyczne opary, kt贸re wydostaj膮 si臋 z podwodnego wulkanu u wybrze偶y Wysp Kanaryjskich, zabi艂y setki ryb. Woda wyrzuca martwe zwierz臋ta na powierzchni臋 i pobliskie pla偶e. Wed艂ug mieszka艅c贸w dzieje si臋 tak od miesi膮ca. Lokalne w艂adze ewakuowa艂y przebywaj膮cych w pobli偶u podwodnego wulkanu.
Ryby gin膮 z powodu podwodnej erupcji wulkanu, niedaleko El Hierro. Cz臋艣膰 specjalist贸w jest zdania, 偶e wskutek wybuchu powstanie kolejna wyspa.
"Patrzymy, jak gin膮"
- Widzimy te martwe ryby i nic nie mo偶emy z tym zrobi膰. Po prostu patrzymy, jak od miesi膮ca gin膮 - w rozmowie z agencj膮 Reutera m贸wi lokalny rybak, mieszkaniec miejscowo艣ci La Restinga na wyspie El Hierro.
Hiszpa艅ska instytucja rz膮dowa zajmuj膮ca si臋 ryzykiem i zagro偶eniami wulkanicznymi w zwi膮zku z nasileniem si臋 zjawiska postanowi艂a ewakuowa膰 ludzi z okolic pla偶 i wulkanu. Ludziom kazano opu艣ci膰 pobliskie osady przed spodziewan膮 kolejn膮 emisj膮 truj膮cych gaz贸w.
Zamkni臋to dwie publiczne pla偶e, po tym jak jeden z pracownik贸w "National Geographic" potrzebowa艂 pomocy lekarza zaraz po zmierzeniu tam poziomu dwutlenku w臋gla - poda艂a hiszpa艅ska telewizja.
"Zagro偶enie dla ludzi jest niewielkie"
Jednak mimo podj臋tych 艣rodk贸w ostro偶no艣ci w艂adze o艣wiadczy艂y, 偶e emisja gaz贸w z podwodnego wulkanu ludziom zagra偶a jedynie w ma艂ym stopniu. S艂u偶by ratunkowe na bie偶膮co monitoruj膮 sk艂ad powietrza, a strefa ograniczonego dost臋pu do zagro偶onych gazem miejsc ma stanowi膰 wystarczaj膮c膮 ochron臋.
Na wyspie El Hierro wed艂ug ekspert贸w ma teraz wzrosn膮膰 aktywno艣膰 sejsmiczna. Oczekiwanych jest kilkaset wstrz膮s贸w o niskiej cz臋stotliwo艣ci. Podwodny wulkan wybuch艂 w minion膮 sobot臋.
Autor: ar//艁UD / 殴r贸d艂o: Reuters TV
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Fala zimna obejmuj膮ca Polsk臋 pot臋guje t臋sknot臋 za ciep艂em i latem. W 艣wietle najnowszych materia艂贸w prognostycznych termicznie wkroczy膰 mamy w lato po 25 maja, tu偶 przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie si臋 lato meteorologiczne.
Jaka pogoda na聽lato? Ten miesi膮c mo偶e okaza膰 si臋 idealny na聽urlop w聽Polsce
Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie s艂ucham, co i komu zmarz艂o podczas tegorocznej majowej fali ch艂odu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, mi臋dzy Warszawa a 艁odzi膮, na straty posz艂o a偶 80 procent uprawy. Z wielu region贸w Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi 艁贸dzkiej, Lubelszczyzny i innych - sp艂ywaj膮 od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyni艂y przymrozki.
To聽mo偶e by膰 najzimniejszy maj od聽dekad. Kiedy zrobi si臋 ciep艂o?
IMGW wyda艂 ostrze偶enia meteorologiczne. We wschodniej cz臋艣ci kraju obowi膮zuj膮 ostrze偶enia przed przymrozkami. Temperatura przy gruncie mo偶e spa艣膰 do -3 stopni Celsjusza.
IMGW ostrzega przed聽przymrozkami
Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii mo偶e by膰 najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekaza艂a, 偶e od pocz膮tku pory roku w kraju spad艂o 艣rednio 80 litr贸w wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej ni偶 wynosi 艣rednia wieloletnia. Eksperci ostrzegaj膮, 偶e tak sucha wiosna mo偶e oznacza膰 powa偶ne k艂opoty z zasobami wody latem.
Ta wiosna na聽Wyspach mo偶e by膰 rekordowa
Tornado przesz艂o w poniedzia艂ek w Karolinie Po艂udniowej. Wiatr o pr臋dko艣ci bliskiej 170 kilometr贸w na godzin臋 niszczy艂 domy i wyrywa艂 drzewa w miejscowo艣ci Langley. Najwi臋ksze zniszczenia odnios艂a miejska remiza - kilka pojazd贸w stra偶ackich zosta艂o uwi臋zionych w 艣rodku, przez co stra偶acy mieli problemy z usuwaniem skutk贸w burzy.
Burza przesz艂a nad聽remiz膮. Stra偶acy maj膮 spory problem
Pogoda na jutro, czyli na 艣rod臋 14.05. Noc w ca艂ym kraju b臋dzie pochmurna, a miejscami mo偶e聽pokropi膰. W ci膮gu dnia termometry poka偶膮 od 13 do 21 stopni Celsjusza, ale ze wzgl臋du na do艣膰 silny wiatr miejscami odczujemy zimno.
Pogoda na聽jutro - 艣roda 14.05.聽W nocy miejscami przydadz膮 si臋 parasole
Po kr贸tkiej przerwie od zimna kolejne dni przynios膮 nam powr贸t ch艂odnej, pochmurnej aury. Nad wieloma regionami prognozowane s膮 opady deszczu, miejscami do艣膰 obfite, lokalnie popada tak偶e deszcz ze 艣niegiem. We znaki mo偶e nam si臋 dawa膰 r贸wnie偶 porywisty wiatr.
Pogoda na聽5 dni. Aura b臋dzie "jesienna", mo偶e pada膰 deszcz ze聽艣niegiem
Kontakt z g膮sienicami kupr贸wki rudnicy mo偶e by膰 niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegaj膮 le艣nicy, larwy tego motyla pokryte s膮 w艂oskami, kt贸rych dotkni臋cie powoduje u niekt贸rych wysypk臋 i sw臋dzenie. Gatunek ten ma tak偶e negatywny wp艂yw na drzewa.
呕eruj膮 na聽polskich ro艣linach. "Lepiej nie聽dotyka膰 tych owad贸w"
Mr贸wki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniaj膮 si臋 po wschodnim wybrze偶u Stan贸w Zjednoczonych. S膮 gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu wyst臋puje silna reakcja alergiczna, kt贸ra w niekt贸rych przypadkach mo偶e doprowadzi膰 nawet do 艣mierci.
Tej nocy niebo roz艣wietli艂a Pe艂nia Kwiatowego Ksi臋偶yca. Na Kontakt24 otrzymali艣my zdj臋cia na kt贸rych wida膰, jak prezentowa艂o si臋 to zjawisko. Nasz naturalny satelita m贸g艂 wydawa膰 si臋 odrobin臋 mniejszy i ciemniejszy ni偶 zwykle.
Za聽nami mikrope艂nia Ksi臋偶yca
- 殴r贸d艂o:
- timeanddate.com, "Z g艂ow膮 w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Zimno na razie z nami zostaje. Jak膮 aur臋 przyniesie druga po艂owa maja? Czego mo偶emy spodziewa膰 si臋 podczas zimnych ogrodnik贸w oraz zimnej Zo艣ki? Sprawd藕 autorsk膮, d艂ugoterminow膮 prognoz臋 pogody na 16 dni, przygotowan膮 przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.
Pogoda na聽16 dni: d艂uga droga do聽du偶ego ocieplenia
Ponad sto os贸b zgin臋艂o w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzeg贸w wyst膮pi艂o jezioro Tanganika. W niekt贸rych dotkni臋tych regionach nie ma 艂膮czno艣ci kom贸rkowej, co utrudnia koordynacj臋 pomocy.
Wyla艂y rzeki i聽jezioro. Nie聽偶yje ponad sto os贸b
Masy gronorost贸w pokry艂y pla偶e po艂udniowej Florydy. Mieszka艅cy ameryka艅skiego stanu skar偶膮 si臋 na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozk艂adaj膮cym si臋 glonom. To jednak dopiero pocz膮tek sezonu na gronorosty, a jak wynika z bada艅, w tym roku mo偶e by膰 ich wyj膮tkowo du偶o.
Tony glon贸w pokry艂y rajskie pla偶e. "Zapach jest naprawd臋 okropny"
Japo艅scy policjanci udaremnili pr贸b臋 kradzie偶y... pustelnik贸w. Jak poda艂y lokalne media, trzech turyst贸w z Chin schowa艂o tysi膮ce ma艂ych skorupiak贸w do walizek. Baga偶 wydawa艂 z siebie dziwne d藕wi臋ki, co zaniepokoi艂o obs艂ug臋 hotelu.
Us艂yszeli szelest dobiegaj膮cy z聽walizki. Aresztowano trzech turyst贸w
Inwazyjne ma艂偶e przyczepione do spodu 艂odzi zosta艂y zauwa偶one w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mog艂a stanowi膰 spore zagro偶enie dla ekosystemu jeziora, po kt贸rym mia艂a p艂ywa膰. Na wielu kalifornijskich akwenach obowi膮zuje kwarantanna - ma to ograniczy膰 rozprzestrzenianie si臋 uci膮偶liwego mi臋czaka.
Przyczepi艂y si臋 do聽spodu 艂odzi, wprowadzono kwarantann臋
Badanie 28 g臋sto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokaza艂o, 偶e wszystkie zapadaj膮 si臋 w mniejszym lub wi臋kszym stopniu. Problem dotyczy tak偶e metropolii po艂o偶onych daleko od wybrze偶y. Jednym z g艂贸wnych powod贸w jest intensywne wydobycie w贸d gruntowych.
Miasta si臋 zapadaj膮. Naukowcy bij膮 na聽alarm
W Rezerwacie Przyrody Beka, po艂o偶onym nad Zatok膮 Puck膮, zaobserwowano doros艂ego 偶urawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znale藕li ornitolodzy 艁ukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biega艅ski. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia si臋 tego gatunku w Polsce.
Sensacja nad聽Zatok膮 Puck膮. Pierwszy taki widok w聽Polsce
Kalifornia walczy z przenosz膮cymi choroby komarami tygrysimi... sterylizuj膮c je. Do 艣rodowiska wypuszczane s膮 bezp艂odne i niegryz膮ce, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja z艂o偶one wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwaj膮 si臋. Populacja inwazyjnych owad贸w na badanym terenie skurczy艂a si臋 艣rednio o 33 procent.
Walcz膮 z聽tropikaln膮 chorob膮 za聽pomoc膮 bezp艂odnych komar贸w
Rybo艂owy sp臋dzi艂y zim臋 w ciep艂ych krajach. Pokona艂y kilka tysi臋cy kilometr贸w, aby powr贸ci膰 na l臋gowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma oko艂o 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekaza艂 Micha艂 Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.