Najnowsze

Nowe zdjęcie Marsa z Marsa. Imponujące

Najnowsze

Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity
Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity NASA/JPL-Caltech/MSSS
wideo 2/14

Dzięki łazikowi Curiosity możemy oglądać panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa w rozdzielczości, w jakiej dotąd Czerwonej Planety nie widzieliśmy. Curiosity wykonał ponad 1000 zdjęć, z których sporządzono niezwykłą panoramę.

Łazik Curosioty fotografował powierzchnię Marsa w ciągu czterech dni w okresie od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku. Był to czas, w którym zespół kierujący jego misją obchodził Święto Dziękczynienia.

Zanim badacze udali się na urlop, zaprogramowali urządzenia, w które wyposażony jest łazik, tak, aby wykonywały odpowiednio ostre zdjęcia. Łazik dostał polecenie, aby fotografować powierzchnię Marsa tylko między południem a godziną 14 po to, aby miały one spójne światło.

"Święto dla oczu"

- Curiosity przygotował nam święto dla oczu - powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec z projektu Jet Propulsion Laboratory, który kieruje misją łazika.

Z ponad 1000 zdjęć sporządzono dwa panoramiczne zdjęcia. Pierwsze, na którym nie widać ramienia łazika, zawiera 1,8 miliarda pikseli. Drugie, na którym jest widoczny, składa się z 650 milionów pikseli.

Zdjęcie panoramiczne Marsa w rozdzielczości 1,8 miliarda pikseli (NASA/JPL-Caltec /MSSS)NASA/JPL-Caltec/MSSS
Zdjęcie panoramiczne Marsa w rozdzielczości 650 milionów pikseli (NASA/JPL-Caltec/MSSS)NASA/JPL-Caltec/MSSS

Gdzie jest łazik?

Łazik wykonywał zdjęcia z tego samego punktu obserwacyjnego. Jego obecna lokalizacja to Glen Torridon, czyli miejsce w pobliżu Aeolis Mons, które jest centralnym wzniesieniem w kraterze Gale. Krater Gale jest suchym i rozległym korytem dawnego jeziora.

Łazik wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku.

Zdjęcie z powierzchni Marsa wykonane między 24 listopada a 1 grudnia 2019 roku (NASA/JPL-Caltech/MSSS)NASA/JPL-Caltech/MSSS

Autor: ps/map / Źródło: NASA, CNN

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Pozostałe wiadomości