Najnowsze

Nowa wyspa w pobliżu Japonii. Powstała po erupcji podwodnego wulkanu

Najnowsze

Etna jest bardzo aktywna
Etna jest bardzo aktywnaReuters
wideo 2/12

W rezultacie wybuchu podwodnego wulkanu około 1,2 tysiąca kilometrów na południe od Tokio utworzyła się nowa wyspa - podała we wtorek agencja informacyjna Kyodo. Odkrycia dokonała w niedzielę Japońska Straż Przybrzeżna.

Nowo utworzona wyspa ma kształt litery "C" o średnicy około jednego kilometra. Pojawiła się w związku z wybuchem podwodnego wulkanu mniej więcej 50 km na południe od wyspy Iwoto na Oceanie Spokojnym.

Erupcja rozpoczęła się w piątek i wciąż trwa. Japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia dotyczące wydobywającego się dymu i popiołu w pobliskich wodach.

Straż przybrzeżna zauważyła nową wyspę w niedzielę, gdy monitorowała erupcję wulkanu z powietrza. Pumeks z wulkanicznej lawy unosił się na wodzie w promieniu 60 km i przemieszczał w kierunku północno-zachodnim.

Może zostać dołączona do terytorium Japonii

Kyodo zaznacza, że nowo powstała wyspa może zostać dołączona do terytorium Japonii, jeśli zostanie uznana za naturalnie powstały fragment lądu zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Z powodu jej położenia nie poszerzy ona jednak prawdopodobnie obszaru wód terytorialnych ani ekskluzywnej strefy ekonomicznej Japonii.

Nowe wyspy pojawiały się w tym rejonie w latach 1904, 1914 i 1986, ale tonęły później z powodu erozji pod wpływem fal i prądów morskich. Wyspa odkryta w 1986 roku znalazła się pod wodą dwa miesiące po utworzeniu - przekazała straż przybrzeżna.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Japońska straż Przybrzeżna/Twitter

Pozostałe wiadomości