Najnowsze

Nocą burze mogą być gwałtowne. Ostrzeżenia drugiego stopnia

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
TVN MeteoPrognoza pogody na noc

W niedzielę do późnych godzin wieczornych należy uważać na niebezpieczne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Po burzowym dniu, podobnie będzie też w nocy. Wyładowaniom towarzyszyć będzie porywisty wiatr, a miejscami opady gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu o sumie 30-50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. Wiatr w porywach burzowych powieje do 95 kilometrów na godzinę. Miejscami popada grad.

Alert obejmuje powiaty: kępiński, ostrzeszowski, ostrowski, kaliski, Kalisz, krotoszyński, turecki, kolski, koniński, Konin, pleszewski, słupecki, jarociński, gostyński, rawicki, leszczyński, Leszno, kościański, śremski, średzki, grodziski,wrzesiński, wolsztyński, poznański, Poznań, gnieźnieński, nowotomyski, szamotulski, obornicki, wągrowiecki, chodzieski, międzychodzki, czarnkowsko-trzcianecki, pilski.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 1 w poniedziałek.

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

IMGW prognozuje burze z opadami deszczu w wysokości 30-50 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 95 km/h. Miejscami pojawi się grad.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: żagański, nowosolski, wschowski, żarski, Zielona Góra, zielonogórski, krośnieński, świebodziński, sulęciński, słubicki, międzyrzecki, gorzowski, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdenecki.

Alert obowiązywać będzie do godz. 1 w poniedziałek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu o sumie 5-15 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Towarzyszący wyładowaniom wiatr powieje do 70 k/m. Miejscami możliwy jest grad.

Alert obejmuje powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, prudnicki, strzelecki, oleski, opolski, Opole, nyski, brzeski, kluczborski, namysłowski.

Ostrzeżenia obowiązują do godz. 2 w poniedziałek.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

IMGW prognozuje burze z opadami deszczu (5-15 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw.) oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami pojawi się grad.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski, Jelenia Góra, Legnica, Wrocław, Wałbrzych.

Alert obowiązuje do godz. 2 w poniedziałek.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

IMGW ostrzega przed burzami z deszczem. Lokalnie może pojawić się grad. Suma opadów miejscami wyniesie od 20 do 30 l/mkw. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 70 km/h. Alert obowiązuje w następujących powiatach: tatrzański, nowotarski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki, limanowski, myślenicki, suski, wadowicki, oświęcimski.

Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę do godziny 23.00.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu w wysokości 20-30 l/mkw. Lokalnie może popadać grad. Towarzyszący burzom wiatr powieje do 65 km/h.

Ostrzeżenia obowiązują w niedzielę do godz. 23 w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, brzozowskim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim, Przemyśl.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

IMGW ostrzega przed burzami z deszczem. Suma opadów wyniesie 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr w porywach burzowych powieje do 90 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Alert obejmuje powiaty: bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2 w poniedziałek.

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami nie wykluczone są opady gradu. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: wałecki, drawski oraz szczecinecki.

Alert obowiązuje do godziny 1 w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alerty drugiego stopnia: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

Alerty pierwszego stopnia: "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Autor: anw,dd/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com / Idan Gil

Pozostałe wiadomości