Niże "dokuczają" nam od kilku dni i ściągają zimne powietrze

Autor:
anw
Źródło:
TVN24
Wasilewski o pogodzie
Wasilewski o pogodzietvn24
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o pogodzie 28.08

Dwa niże znajdujące się nad Europą Środkową ściągają do nas zimne powietrze z północy i północnego zachodu. Jest chłodno, deszczowo i pochmurnie. Początek września nie zapowiada się lepiej.

Od kilku dni "dokuczają" nam znajdujące się nad Europą Środkową niże. Przynoszą one Polsce opady deszczu. - Spodziewamy się cały czas w tej części Europy deszczowej pogody - mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. - Jednocześnie jest chłodno, bo te niże ściągają zimne powietrze z północy i północnego wschodu - dodał.

W niedzielę rano w Skandynawii i północnej Rosji temperatura spadła miejscami do -2, czy -3 stopni Celsjusza. - W tym samym czasie, kiedy my narzekamy na pochmurną, czasami deszczową pogodę w niżu, na zachodzie kontynentu, nad Wielką Brytanią i Irlandią, jest wyż. On sprowadza do Europy Zachodniej, Południowej, a nawet do Norwegii, do Bergen, ciepłe powietrze. Kolejny dzień Islandczycy na termometrach mają 20 stopni, Norwegowie 22 stopnie - mówił prezenter tvnmeteo.pl.

Sytuacja pogodowa nad Europątvnmeteo.pl

Jaki będzie wrzesień 2021

Amerykańscy meteorolodzy z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) opublikowali mapę przedstawiającą anomalię temperatury na wrzesień.

- Wszędzie tam, gdzie jest kolor biały, temperatura we wrześniu będzie zgodna z normą wieloletnią - tłumaczył Wasilewski. - Tam, gdzie jest kolor niebieski, jak pokazuje skala, temperatura będzie poniżej średniej wieloletniej. Jak zerkamy na Polskę, widzimy, że u nas temperatura będzie albo zgodna ze średnią wieloletnią albo, jak w zachodniej części kraju, ciut niższa - dodał. Początek września, jak wynika z prognoz, może być zimny.

Odchylenie od temperatury we wrześniu NOAA, NWS/NCEP/CPC
Tomasz Wasilewski mówi o pogodzie w najbliższych dniach
Tomasz Wasilewski mówi o pogodzie w najbliższych dniach

Autor:anw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  Pav-Pro Photography Ltd / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości