Najnowsze

Niż Axel z wichurami i sztormem. Niebezpieczna noc nad Bałtykiem

Najnowsze

tvn24Styczniowa wichura nad morzem

Nad morzem panuje trudna sytuacja pogodowa. Wieje bardzo silny wiatr. W Ustce porywy sięgają 100 km/h. W godzinach nocnych Polska będzie w strefie silnego wiatru.

Reporter TVN24 Adam Krajewski był we Władysławowie, gdzie panuje trudna sytuacja pogodowa. Na Bałtyku jest sztorm i wieje bardzo silny wiatr. Fale o wysokości 4-5 m przetaczają się nawet przez falochron.

Cofka

Wiatr z kierunku północno-zachodniego skręcił na Wybrzeżu na północny. W nocy będzie północno-wschodni.

Gdy to nastąpi, Półwysep Helski nie będzie już ochraniał Zatoki Gdańskiej. Fale wedrą się na zatokę. W okolicy Elbląga i Gdańska dojdzie do cofki. Obecnie najgorzej jednak jest w Ustce, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi ok. 70-80 km/h. Porywy dochodzą tam nawet do 100 km/h. W Łebie porywy sięgają 70 km/h, a na Helu wieje w porywach do 50 km/h.

W godzinach wieczornych oraz w nocy ze środy na czwartek 4/5.01 Polska będzie w zachodniej, tylnej części układu niżowego, w strefie dużego gradientu ciśnienia (zmian ciśnienia), a więc w strumieniu szybko przemieszczającego się powietrza, czyli w strefie silnego wiatru.

Silny i porywisty wiatr to efekt różnicy ciśnień, która - pomiędzy Gdańskiem a Zakopanem - wynosi przeszło 25 hPa.

Prognoza porywów wiatru na noc środa/czwartekPrognoza porywów wiatru na noc środa/czwartekTVN Meteo
Prognoza prędkości i kierunku wiatru od środy godz. 16 do czwartku godz. 6 (ICM UW)ICM UW

Wielkie fale

Fale we Władysławowie mają ok. 4-5 m. Lokalnie na otwartym morzu fale mogą mieć 6 metrów wysokości. Sztorm zacznie słabnąć w czwartek w po południu. Na Zatoce Gdańskiej może dojść do cofki.

Marianna Sasim z IMGW PIB poinformowała z, że na Wybrzeżu i rzekach uchodzących do morza następuje wzrost stanu wody. Wytłumaczyła, że jest to wynik podwyższonego poziomu morza, jak również wpływ cofki - a więc sytuacji, kiedy woda wpływa do ujściowych odcinków rzek. - Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim, oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego, rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych - powiedziała.

Prognoza wysokości fali na Morzu Bałtyckim, noc środa/czwartek (ICM)Prognoza wysokości fali na Morzu Bałtyckim, noc środa/czwartek (ICM)ICM

Jak przypomniała, we wtorek zostały wydane ostrzeżenia, że w ciągu najbliższej doby poziomy wody na Wybrzeżu wzrosną powyżej stanów alarmowych. Ostrzeżenia dotyczą jednak większej części kraju. Poza silnym wiatrem mówią także o oblodzeniach i zawiejach śnieżnych.

Tomasz Zubilewicz o aktualnej sytuacji pogodowejtvn24

Autor: AD/tw/AP,aw / Źródło: ICM/TVN Meteo/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ICM UW