Najnowsze

Niż Axel nad Polską. Raport pogodowy

Najnowsze

tvn24Tomasz Zubilewicz o aktualnej sytuacji pogodowej

Nad Polską przechodzi bardzo aktywny niż. W wielu miejscach pada śnieg i wieje porywisty wiatr. Wkrótce zaatakuje siarczysty mróz.

Dziś przed godz. 15 nad Polską przemieszczają się trzy fronty wtórne. Niewielkie, ale aktywne, na których piętrzą się chmury kłębiaste Cumulonimbus z przelotnymi opadami mokrego śniegu do 1-5 cm i śniegu z deszczem do 1-5 mm.

Lokalnie także grzmi. Słabe burze występują w woj. wielkopolskim w rejonie Leszna, Krzywinia, Bojanowa. Idą na południowy wschód na Rawicz i Milicz. A także w woj. opolskim w rejonie Namysłowa i idą na Kluczbork.

W burzach silniejsze podmuchy wiatru do 80 km/godz., powodujące zawieje śnieżne.

Wyładowania atmosferyczne w Polsce (czerwone punkty)
Radar opadów (g. 14:50)

- W środę intensywne opady śniegu występują miejscami i utrzymują się do południa nad południowo-wschodnia Polską (Podkarpacie, Lubelszczyzna, Małopolska, Kielecczyzna) ustąpią miejsca opadom przelotnym - powiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

W całej Polsce występować będą opady śniegu o charakterze przelotnym, miejscami krótkotrwale gwałtowne, znacznie pogarszając widzialność i warunki na drogach. Opady będą do 1-5 cm, którym towarzyszyć mogą burze oraz silniejsze podmuchy wiatru, powodujące zawieje śnieżne.

W godzinach późno popołudniowych od północy zacznie napływać zimniejsze powietrze arktyczne, w którym temperatura będzie szybko spadać. W czwartek rano mróz na północy wyniesie do około -10, -12 st. C.

Prognoza opadów na środę (ICM UW)ICM UW

Jak podaje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek minionej nocy na wschodzie, południowym-wschodzie, w centrum i na północy Polski spadło od 1 do 8 cm śniegu. W górach mogło być do 10cm. Miejscami występują więc utrudnienia w komunikacji. Śnieg jest mokry, ciężki i lepki.

Do godziny 7 w środę spadło:

- 33 cm Jakuszycach (dolnośląskie);

- 13 cm w Brynicy, (śląskie);

- 12 cm w Stanowiskach (świętokrzyskie);

- 11 cm w Droniowicach, (śląskie);

- 11 cm w Przedborzu (łódzkie);

- 10 cm w Chełmsku (śląskie, dolnośląskie);

- 10 cm w Międzylesiu (dolnośląskie);

- 10 cm w Cisnej (podkarpackie)

- 8 cm w Lublinie, Suwałkach, Elblągu;

- 7 cm w Łodzi;

- 6 cm w Kielcach, Białymstoku, Mławie;

- 5 cm w Rzeszowie;

- 4 cm w Chojnicach;

- 3 cm w Warszawie;

- 2 cm w Krakowie.

Porywisty wiatr

W nocy i dziś rano najsilniejsze porywy wiatru wystąpiły na południu kraju oraz na Wybrzeżu i Pomorzu, ale mocno wieje w całym kraju:

Kasprowy Wierch 101 km/h

Kłodzko 83 km/h

Ustka 76 km/h

Sulejów 76 km/h

Słubice 72 km/h

Łeba 68 km/h

Zielona Góra 68 km/h

Hel 65 km/h

Płock 65 km/h

Legnica 65 km/h

Dziś po południu i wieczorem wzrośnie prędkość wiatru na Wybrzeżu do 90 - 100 km/h. Na Bałtyku będzie sztorm.

Pogoda w Ostródzie i w Krakowie tvn24
Śnieg w Katowicach, Międzyzdrojach i w Warszawietvn24

Jeszcze powyżej zera

W tej chwili dodatnia temperatura jest na zachodzie, na północy i w centrum Polski. Niewielki mróz, do -3 st. C, jest tylko na Podkarpaciu, w Małopolsce i w górach. Temperatura będzie gwałtownie spadać w czasie najbliższej nocy.

Temperatura w Polsce, godz. 7 (dane: wetteronline.de)Temperatura w Polsce, godz. 7 (dane: wetteronline.de)wetteronline.de

Autor: AD/tw,aw / Źródło: IMGW/wetteronline.de

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock