Najnowsze

Niszczycielski "wąż" na meksykańskim niebie

Najnowsze

Culebra pojawiła się w Meksyku
ENEXCulebra pojawiła się w Meksyku

We wtorek w stanie Chiapas w Meksyku pojawiło się rzadkie zjawisko, zwane Culebra (wąż). To fenomen klasyfikowany jako tornado, ale o nieco mniejszej skali.

Zjawisko wystąpiło 17 maja w miejscowości San Cristobal de las Casas. Jak podaje agencja ENEX, w wyniku mini tornada zniszczonych zostało aż 128 budynków. Na szczęście nie było zgłoszeń o ofiarach śmiertelnych, ani rannych.

Wir powietrzny

Culebra to wir powietrzny, który zazwyczaj tworzy się nad zbiornikiem wodnym, stąd czasem jest nazywany "wężem wodnym" (hiszp. culebra de agua). Zjawisko charakteryzuje wznoszący strumień powietrza w formie komina o spiralnym kształcie, który łączy powierzchnię wody z podstawą chmury burzowej Cumulonimbus. Zwykle "węże" klasyfikowane są jako tornada. Towarzyszy im często silny wiatr, deszcz i grad. Stąd biorą się zniszczenie, powodowane przez Culebrę.

Tornado powstaje, gdy spotykają się ze sobą dwa strumienie powietrza o różnych temperaturach. Zazwyczaj pojawia się na płaskim obszarze, z daleka od zbiorników wodnych. Trąby wodne powstają w podobny sposób, na styku dwóch prądów oceanicznych o różnych temperaturach. Culebra de agua jest najprawdopodobniej trąbą wodną.

Autor: zupi/jap / Źródło: ENEX, elsoldemexico.com.mx, excelsior.com.mx

Pozostałe wiadomości