Najnowsze

Niszczy i buduje. Czym właściwie jest wiatr?

Najnowsze

Arleta pisze o wietrze

Wiatr będzie nam towarzyszył i utrudniał nieco życie w ciągu nadchodzących dni. Powieje do 60-80 km/h i sprawi, że temperatura odczuwalna wyniesie od 9 do 14 st., więc będzie niższa od tej, którą pokażą termometry. A co to ten wiatr?

To postępowy, strumieniowy ruch powietrza w troposferze (najniższej części atmosfery), wywołany różnicą ciśnienia atmosferycznego. Strumień powietrza zawsze przemieszcza się od wyżu do niżu, od obszaru o większym nacisku słupa powietrza do obszaru o mniejszym nacisku słupa powietrza na powierzchnię ziemi.

Co wpływa na wiatr?

Działa w tych warunkach tzw. siła gradientu ciśnienia (wywołana właśnie różnicą ciśnienia). Ale na przemieszczające się powietrze wpływ ma jeszcze siła Coriolisa, siła bezwładności, powodująca odchylenie od linii prostej toru ruchu ciała poruszającego się w układzie obracającym się, jakim jest Ziemia. Powoduje ona zmianę kierunku wiania wiatru.

O kierunku i prędkości wiatru decydują jeszcze dwie siły: odśrodkowa i tarcia. Zwykle największe prędkości wiatru odnotowuje się na otwartym morzu czy oceanie oraz wysoko w górach (w tzw. swobodnej atmosferze), gdzie siła tarcia jest niewielka. To nad ciepłymi oceanami, w warunkach powstawania cyklonu tropikalnego prędkości wiatru są ekstremalne.

Nie tylko niszczy

Wiatr to jedna z najbardziej niszczących sił przyrody. Ale działa on również rzeźbotwórczo, gdyż materiał skalny, piach itp. porwane z jednego miejsca, przetransportowane i w innym miejscu zakumulowane kształtują krajobraz. Właśnie w obszarach suchych wiatr jest najważniejszym czynnikiem kształtującym rzeźbę terenu, określaną jako eoliczną.

Wiatr jest jednym z najważniejszych składników pogody, wobec czego w prognozach podaje się prędkość wiatru (w m/s lub km/h) i kierunek, z którego wieje.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości